- Parki te były zaniedbywane przez ok. 50 lat. Zieleń miejska była zdominowana przez klony występujące głównie w Ameryce Północnej. To rośliny dość inwazyjne, nielubiące sąsiedztwa innych drzew. Przez nie runa leśna była zubożona. Jeśli teraz posadzi się olchy i topole, krzewy, wówczas runo będzie bogatsze, będzie więcej fauny. To plus rewitaizacji - mówią członkowie Klubu Przyrodników Regionu Radomskiego.
Jest jednak duży minus wycinki drzew - wiele ptaków, które zasiedlały tereny parków miejskich, zniknęło. Koszenie, wycinka drzew i krzewów spowodowała, że nie ma już słowików czy rudzików.
- Słowiki rdzawe i szare występowały w parku Leśniczówka. Mieszkały tam trzy pary tego gatunku. Niestety remont parku, wycinka krzewów przegoniła te ptaki. Nie widzę szans, by do nas wróciły. Podobnie jest z rudzikiem - mówią przyrodnicy.
Rewitalizacja Starego Ogrodu i Leśniczówki ma się zakończyć 30 października 2015 roku. W obu parkach wykonane zostaną nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin, trawniki. Od nowa położone będą nawierzchnie istniejących alejek. Wytyczone zostaną też nowe alejki. Będą też nowe ścieżki rowerowe, szalety, ławki, place zabaw i oświetlenie.Projekt przewiduje także budowę stawu z fontanną i górki saneczkowej. Całość projektu opiewała na ponad 24, 4 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to przeszło 20,7 mln zł.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>