- W razie ekstremalnych opadów możemy wysłać do odśnieżania dwie ładowarki. Na bazie mamy już zgromadzone blisko 450 ton piasku przeznaczonego do usuwania oblodzenia i specjalny środek do posypywania schodów. W magazynach leży i czeka na użycie spory zapas łopat i innych narzędzi do skuwania lodu – mówi Marcin Walasik, rzecznik Zakładu Usług Komunalnych.
Do odśnieżania trotuarów oraz placów w Śródmieściu obsługiwanym przez ZUK w dużej mierze będą używane najczęściej miniładowarki wielofunkcyjne. Te niewielkie pojazdy są stosunkowo lekkie, więc nie niszczą konstrukcji nawierzchni i mogą swobodnie manewrować po wąskich ciągach pieszych, na których znajduje się sporo elementów miejskiej infrastruktury. Usuwanie śniegu z chodników będzie odbywało się głównie przy użyciu szczotek mechanicznych.
- Oczywiście dysponujemy również cięższym sprzętem w postaci ciągników, do których można szybko zamontować pługi. Używamy ich tylko na większych przestrzeniach. Jeśli zima zafunduje nam długie i bardzo intensywne opady śniegu, wówczas będziemy zajmować się wywożeniem pryzm białego puchu z głównych ulic i placów w centrum miasta- wyjaśnia rzecznik i dodaje, że zawsze w pierwszej kolejności odśnieżane są tereny, które są w stałym utrzymaniu ZUK, czyli przede wszystkim alejki w parkach oraz chodniki i place w ścisłym centrum miasta.
Przypominamy, że za odśnieżanie chodników przed tymi budynkami, które nie należą do miasta, są odpowiedzialni ich właściciele lub też zarządcy. Za trotuary, które przylegają do pustych działek należących do miasta, odpowiadają służby gminne, zaś za jezdnie gminnych ulic oraz miejsca postojowe w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>