- Na radomskich ulicach, placach, rondach i skwerach można spotkać ogrodników zajmujących się sadzeniem letnich odmian kwiatów. Wiosenne kompozycje, składające się głównie z bratków, zostały wymienione już w blisko 320 gazonach ustawionych w różnych punktach miasta. Ogrodnicy kończą również sadzić letnie odmiany kwiatów na 14 rabatach gruntowych. W poniedziałek pracowali m.in. na ulicy Malczewskiego, w okolicy Resursy Obywatelskiej, zaś we wtorek można było ich spotkać na placu Kazimierza Wielkiego oraz głównym deptaku miejskim. Pod koniec zeszłego tygodnia kwiaty pojawiły się też na wyspach centralnych rond imienia ks. Jerzego Popiełuszki, Romana Dmowskiego i Matki Boskiej Fatimskiej - informuje Marcin Walasik, rzecznik ZUK w Radomiu.
Przestrzeń miejska w tym roku zostanie udekorowana kolorowymi i trwałymi kwiatami. Poczatek czerwca jest najlpeszym czasem na zmianę nasadzeń.
- Letnie dekoracje roślinne będą najbardziej okazałe, ponieważ o tej porze roku występują najlepsze warunki dla wegetacji tego rodzaju roślin. Wszystkie miejsca, przeznaczone w tym roku do ukwiecenia, są obsadzane m.in.: begoniami, żeniszkami meksykańskimi, aksamitkami rozpierzchłymi, starcami srebrzystymi, petuniami, surfiniami, smagliczkami, pelargoniami czy nemezjami. Kompozycje składające się z różnych rodzajów kwiatów oraz kształty rabat są dobierane indywidualnie do ich umiejscowienia, gdyż nie wszędzie występuje taki sam stopień wilgotności gleby czy naświetlenia. Oczywiście zawsze brana jest pod uwagę estetyka, rośliny muszą bowiem komponować się z otoczeniem - mówi rzecznik ZUK.
Jeśli dopisze pogoda to jeszcze w tym tygodniu lub na początku przyszłego pelargonie bluszczolistne pojawią się również w donicach zawieszonych na latarniach stojących wzdłuż odcinków ulic: Żeromskiego, Sienkiewicza, Mickiewicza, Kilińskiego, Focha, Malczewskiego, Miłej oraz placach Konstytucji 3 Maja i Jagiellońskim. Ponadto donice z tymi kwiatami zapełnią kaskady ustawione na rondach Narodowych Sił Zbrojnych (warszawskim) i Stanisława Mikołajczyka (koło dworca PKS).
W przypadku tych elementów dekoracji roślinnej nastąpi w tym roku pewna zmiana, ponieważ w każdym z tych miejsc pojawią się pelargonie o różnych kolorach kwiatostanu, dopasowanych do kompozycji znajdujących się niżej, czyli w gazonach i rabatach gruntowych.
- W zeszłym roku zdecydowana większość donic zawieszonych na latarniach była obsadzona pelargoniami o czerwonym odcieniu kwiatostanu. To nie jedyna zmiana, którą można już dostrzec. W tym roku pojedyncze kaskady z kwiatami nie będą stały na wyspach centralnych ronda im. ks. Romana Kotlarza i Kazimierza Wielkiego. W ich miejsce niedawno posadziliśmy blisko 3-metrowe jodły kalifornijskie, które mają w przyszłości być wykorzystywane zimą do urządzania dekoracji świątecznej. W zamian przybędą dwie rabaty gruntowe z kwiatami, które będą zdobiły okolice głównego wejścia do Teatru Powszechnego - tłumaczy Marcin Walasik.
Wykonaniem i bieżącym serwisowaniem dekoracji roślinnej miasta w roku 2014 zajmuje się wyłonione w drodze przetargu nieograniczonego gospodarstwo ogrodnicze EKO-FLORA z Rajca Szlacheckiego.
- Udzielone zamówienie obejmuje nie tylko wymianę roślin na gatunki wiosenne, letnie oraz jesienne. Przedsiębiorstwo to odpowiada za wyhodowanie i dostarczenie kwiatów z odpowiednim systemem korzeniowym, przygotowanie dla nich podłoża, nasadzenie, odchwaszczanie, nawożenie, opryski, formowanie i podlewanie ich w okresie wegetacji. W wielu miejscach, przede wszystkim rabatach urządzonych na reprezentacyjnych rondach, woda niezbędna do prawidłowej wegetacji kwiatów jest dostarczana automatycznie wprost do gruntu przy użyciu systemów nawadniających, które oczywiście są wykonane w ramach tego zamówienia - mówi rzecznik ZUK.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>