- Historia żołnierzy drugiej konspiracji jest historią tragicznego męstwa i niezgody na narzucenie ustroju komunistycznego. Sam termin „żołnierze wyklęci”, którym są określani, jest bardzo wymowny. Niezależnie od trudnych kart związanych z działalnością drugiej konspiracji, jesteśmy winni pamięć ludziom, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej wbrew wszelkim racjonalnym przesłankom, nawet wtedy, gdy cały świat już o nich zapomniał. Dzisiaj, po latach, przywracamy Im miejsce w historii naszego kraju - mówi prezydent Radosław Witkowski.
Program poniedziałkowych obchodów święta tutaj.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, obchodzony 1 marca, jest ustanowionym w 2011 roku polskim świętem państwowym poświęconym pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Przypomina o tych, którzy po 1945 r. nie złożyli broni i kontynuowali walkę o niepodległość naszego Państwa, przeciwstawiając się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
Najwięksi bohaterowie tego okresu związani z ziemią radomską to porucznik Aleksander Młyński pseudonim „Drągal”, podporucznik Tadeusz Zieliński pseudonim ,,Igła” i major Franciszek Jerzy Jaskulski pseudonim ,,Zagończyk”.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>