Wtorek 24 września
Gerarda, Teodora, Hermana
RADOM aktualna pogoda

Pacjenci wrócą na oddział już w czerwcu?

Roksana Kowalewska 2013-03-04 11:00:00

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym trwają już roboty wykończeniowe po generalnym remoncie oddziału wewnętrznego. Zakończenie prac zaplanowano za koniec kwietnia. Zanim jednak pacjenci wrócą na oddział, zostanie on wyposażony w nowy, specjalistyczny sprzęt. Następny w kolejności remontowany będzie odział chirurgii naczyń, jednak kiedy to nastąpi, nie wiadomo.

Kapitalny remont oddziału wewnętrznego wyniesie w sumie ponad 3 mln złotych. W kwocie tej zawarte jest także wyposażenie oddziału w zupełnie nowy sprzęt. - Cześć  budowlana to koszt rzędu ok. 2,2 tysięcy, ok. 1,2 tysięcy wyniesie doposażenie oddziału. Tych sprzętów jest cała długa lista, nie ma tu przedmiotów ważniejszych i mniej ważnych, bo każda rzecz jest ważna w obsłudze pacjenta – mówi Andrzej Pawluczyk. Gruntowny remont polegał na wyburzaniu niektórych ścian, przebudowie pomieszczeń i przystosowaniu ich do nowych standardów. Na czas modernizacji, pacjenci z oddziału wewnętrznego zostali umieszczeni w budynku dawnej ginekologii przy ul. Narutowicza. Zakończenie prac zaplanowano na 30 kwietnia, jednak dopiero po odbiorach i wyposażeniu w specjalistyczny sprzęt, pacjenci będą mogli wrócić na oddział. Najprawdopodobniej nastąpi to w  czerwcu.

Od stycznia  2013 roku w nowym miejscu zlokalizowana jest poradnia uzależnień. - Została ona przeniesiona do dawnego oddziału położniczego przy ul. Narutowicza. Jest tam dużo więcej przestrzeni i panują lepsze warunki – wyjaśnia dyrektor szpitala. W planach jest również modernizacja oddziału chirurgii naczyń, a także przeniesienie oddziału rehabilitacji na teren szpitala z budynków przy ul. Giserskiej na Glinicach. - Remont oddziału chirurgii naczyń jest pierwszy w  kolejności, ale tylko wtedy, gdy znajdą się środki finansowe na ten cel – dodaje Pawluczyk. Wcześniej miała miejsce termomodernizacja budynku. Na dachu zostały zamontowane ogniwa solarne, które produkują ciepło dzięki wykorzystywaniu energii słonecznej,  co w sposób oczywisty wpływa na ochronę środowiska. Ponadto jest to inwestycja opłacalna w długim okresie czasu. Zakup i montaż ogniw był dość kosztowny, ale już samo pozyskiwanie i przetwarzanie energii jest znacznie tańsze niż  sposobami tradycyjnymi. 

W szpitalu przeprowadzony był również gruntowny remont kotłowni. Wymienione zostały również węzły ciepłownicze, które były przestarzałe i nadążały za obecnymi standardami. Całą inwestycję związaną z termomodernizacją i montażem solarów współfinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt prac  wyniósł około 10 mln zł.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych