Dzięki zwiększeniu przez prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego kwoty na realizację zwycięskich pomysłów budżetu obywatelskiego na 2016 rok, wybranych zostało 20 projektów, a nie jak w tym roku - 15 czy w 2014 - 16 projektów. W sumie pochłoną one 4 mln 800 tys. złotych, czyli o 600 tysięcy więcej niż w tym roku.
Największą liczbę punktów w obszarze ogólnomiejskim zdobył pomysł radomskiej Caritas „Dobry Dom – miejsce troski o psychikę człowieka”. Jak przyznaje ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas, to spore zaskoczenie. - Chcemy stworzyć miejsce, gdzie osoby które potrzebują wsparcia psychicznego otrzymają od specjalistów niezbędną pomoc w bardzo szybkim czasie. Cieszymy się, że otrzymaliśmy takie poparcie, to także poparcie dla naszej całej instytucji - powiedział tuż po ogłoszeniu wyników.
Drugim zwycięskim projektem w obszarze ogólnomiejskim są „Opryski parków w mieście przeciw komarom i kleszczom”. Małgorzata Ziomka, która projekt zgłosiła przyznaje, że jego wypromowanie kosztowało ją dużo czasu. – Chodzi tu o bezpieczeństwo ludzi, dzieci i zwierząt. Ten projekt będzie służył nam wszystkim. Promocja projektu wymagała ode mnie rozwieszania plakatów, roznoszenia ulotek i chodzenia po ludziach z prośbą o głos – wyjaśniła dziennikarzom po odebraniu okolicznościowego dyplomu.
Z trzeciego projektu, czyli „Ambulansu dla radomian” cieszy się nie tylko jego pomysłodawczyni, ale także wiceprezydent Radomia Anna Białkowska. – Karetka będzie wyposażona w najlepszy i najbardziej nowoczesny sprzęt, jaki jest obecnie dostępny na rynku. Zebraliśmy ponad 10 tysięcy głosów, a projekt był promowany głównie przez internet.
- Wszystkie projekty są ważne, ale przede wszystkim cieszę się z tych trzech zwycięskich w obszarze ogólnomiejskim, ponieważ każdy z nich jest z mojej dziedziny, polityki społecznej i zdrowia. Niestety w tym roku wypadły szczepienia, a szkoda. Co ciekawe, wygrało kilka projektów o doposażenie bibliotek w książki – wyjaśniła Białkowska.
Jak tłumaczył prezydent Radomia Radosław Witkowski, taka forma konsultacji społecznych będzie w mieście praktykowana dalej. - Będę rekomendował radnym zwycięskie projekty. Cieszy mnie zaangażowanie wielu osób w promocję budżetu obywatelskiego. Szczególne podziękowania należą się pani Wiesławie Stachurskiej oraz radnemu Marcinowi Kacy, który wykazał się bardzo dużą aktywnością – tłumaczył prezydent. – Ważną zmianą było wprowadzenie górnej granicy finansowania projektów, czyli do 600 tysięcy. Po to, by mogło być zrealizowanych więcej mniejszych, ale z punktu widzenia społeczności lokalnych, bardzo ważne projekty - wytłumaczył prezydent.
W sumie w głosowaniu na budżet obywatelski na 2016 rok wzięło udział 12 tys. 624 osób (6 tys. 963 – głosowanie na karcie, 5 tys. 661 – głosowanie przez internet). Jak przyznaje Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia, jest coraz więcej osób, które głosują drogą internetową. Niestety wiele osób nie kończy całej procedury lub popełnia błędy. Z tego tytułu 2 tysiące ankiet było nieważnych – mówi Mateusz Tyczyński.
Zwycięskie projekty budżetu obywatelskiego na 2016 rok
Obszar ogólnomiejski:
- „Dobry Dom – miejsce troski o psychikę człowieka”. Pomysłodawca: radomska Caritas;
- Opryski parków w mieście przeciw komarom i kleszczom. Pomysłodawca: Małgorzata Ziomka, mieszkanka Radomia;
- Ambulans dla radomian. Pomysłodawca: Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz, radna Platformy Obywatelskiej w Radzie Miejskiej Radomia.
Obszar I (Śródmieście, Planty, Dzielnica Przydworcowa, XV-lecie (wschodnia część od ul. Chrobrego)
- Boisko dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 13
- Modernizacja terenu na Plantach do celów rekreacyjno-sportowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Obszar II (Ustronie, Prędocinek, Młodzianów, Godów, Malczew, Nowiny Malczewskie, Idalin, Janiszpol)
- Ścieżki rowerowe na Ustroniu, budowa ścieżki rowerowej na ulicy Grzecznarowskiego
- Nowe książki dla bibliotek - powiększenie księgozbiorów filii nr 14 i 15
- "Sprawne dzieci - zdrowe dzieci" strefa aktywności ruchowej i wypoczynku przy PSP nr 4 w Radomiu
Obszar III (Południe, Żakowice, Potkanów, Krychnowice, Jeżowa Wola, Pruszaków, Wośniki, Halinów, Borki, Zamłynie, Kozia Góra, Kierzków, Kończyce)
- Boisko wielofunkcyjne wraz z bieżnią na osiedlu Wośniki
- Nowe książki dla bibliotek - powiększenie księgozbiorów filii nr 9, 12 oraz 16
- Pieszo i bezpiecznie - budowa chodników od ulicy Łowickiej do Obrońców
- Doposażenie i ogrodzenie oraz zmiana lokalizacji istniejącego placu zabaw na terenie osiedla Potkanów przy ul. Odlewniczej 2
Obszar IV (Gołębiów II, Gołębiów Wójtostwo, Brzustówka, XV-lecie (zachodnia część do ul. Chrobrego), Akademickie, Michałów, Józefów, Obozisko, Koniówka, Kaptur, Stare Miasto, Wacyn, Młynek Janiszewski, Wólka Klwatecka, Firlej, Wincentów, Wielogóra, Huta Józefowska)
- Zagospodarowanie zielonych obiektów przyszkolnych II LO. im M. Konopnickiej
- Kontynuacja budowy i powiększenie Parku Gołębiów - siłownia fitness, nowe nasadzenia, ławki oraz ścieżki piesze i rowerowe
- Adaptacja pomieszczenia mieszczącego się w budynku PSP 29 w Radomiu na ogólnodostępny kompleks rekreacyjno-edukacyjny dla społeczności lokalnej dzielnic: Kaptur, Zamłynie, Wacyn
- Nowe książki dla bibliotek - powiększenie księgozbiorów filii nr 3, 4
- Siłownia zewnętrzna, ul. Mroza
Obszar V (Glinice, Dzierzków, Długojów, Malenice, Sadków, Nad Potokiem, Gołębiów I, Gołębiów, Stara Wola Gołębiowska, Rajec Szlachecki, Rajec Poduchowny)
- Budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Energetyków, pomiędzy ul. Stara i Nowa Wola Gołębiowska
- Nowe książki dla bibliotek - powiększenie księgozbiorów filii nr 1, 2
- Siłownia pod gołym niebem na os. Gołębiów I
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>