Port Lotniczy Radom obsługuje obecnie regularne loty pasażerskie do Gdańska, Wrocławia, Berlina, Pragi i Lwowa. Wszystkie połączenia obsługują linie lotnicze SprintAir. Średniodystansowe Saaby 320 mają wysokie obłożenie, ale trzeba pamiętać, że zabierają na pokład maksymalnie 33 pasażerów. W rekordowym lipcu radomskie lotnisko obsłużyło ponad 1500 osób. W sierpniu i wrześniu ponad 1000. Wkrótce ma być ogłoszona nowa, jesienna siatka lotów.
- Zdajemy sobie sprawę, że połączenia na Wyspy Brytyjskie spowodowałaby skokowy wzrost liczby pasażerów latających z naszego lotniska - powtarza przy każdej okazji prezes Portu Lotniczego Radom, Dorota Sidorko. Nie zdradza szczegółów negocjacji, które port prowadzi. Na pewno łatwiej będzie, gdy lotnisko na Sadkowie przejdzie zapowiadane inwestycje - w tym przedłużenie pasa.
Przypomnijmy, że lotnisko jest użytkowane przez strony cywilną i wojskową. Być może w inwestycję włączy się Skarb Państwa, poprzez właśnie ministerstwo obrony narodowej. Jak poinformował poseł Wojciech Skurkiewiecz, wkrótce w tej sprawie w Radomiu ma gościć minister Antoni Macierewicz. - Chodzi nie tylko o przedłużenie pasa, ale i jego remont, który nie był przeprowadzany od 1995 r. Mam nadzieję, że jeszcze w październiku minister Macierewicz przyjedzie do Radomia i poinformuje o swoich decyzjach i planach dotyczących lotniska - powiedział poseł Skurkiewicz.
Jak bardzo loty na Wyspy Brytyjskie wpływają na wzrost ruchu pasażerskiego pokazuje przykład lotniska w Szymanach. Władze samorządowe woj. warmińsko-mazurskiego podczas otwierania lotniska na początku tego roku przyznawały, że "będzie dobrze, jak do końca roku lotnisko odprawi 30 tys. pasażerów". Tymczasem 30-tys. pasażer ma przylecieć we wtorek lotem z Londynu. - To właśnie loty do Londynu cieszą się największą popularnością. Niemal każdy lot jest kompletnie obłożony i to w dwie strony - mówi prezes portu Olsztyn-Mazury w Szymanach, Leszek Krawczyk.
Z lotniska w Szymanach poza Londynem (Luton) realizowane są obecnie loty zagraniczne do Monachium i Berlina oraz krajowe do Wrocławia i Krakowa (te trzy ostatnie realizuje SprintAir). W listopadzie z Szyman ma zostać uruchomione połączenie na inne londyńskie lotnisko - Stansted.
Dawne wojskowe lotnisko w Szymanach zostało rozbudowane za ponad 204 mln zł. Inwestycja ta w 76 proc. została sfinansowana z unijnych pieniędzy. Wybudowano terminal, wydłużono do 2,5 km drogę startową i wzmocniono jej nośność, powstały też m.in. parkingi i trasa łącząca lotnisko z drogą wojewódzką nr 57. W Radomiu do tej pory cały ciężar finansowania pasażerskiego portu lotniczego ponosi miasto.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>