Centrum kompetencyjne ma się zająć m.in. prowadzeniem szkoleń dla operatorów dronów oraz tworzeniem procedur zapewniających bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej i nowych rozwiązań technologicznych. – Nasze zainteresowanie dotyczy przede wszystkim dużych, profesjonalnych, bezzałogowych statków powietrznych, które mogą się przemieszczać na długich dystansach. Ten projekt ma szansę powodzenia, bo jest wiele służb zainteresowanych takimi nowoczesnymi rozwiązaniami, a szkolenia z tego zakresu dotychczas odbywały się za oceanem. My chcemy wykorzystać amerykańskie doświadczenia w Polsce – tłumaczył prezes Tomasz Kwoczak.
Centrum kompetencyjne będzie chciało wykorzystać do prowadzenia swojej działalności przestrzeń lotniska na Sadkowie. Nie będzie to jednak w żaden sposób kolidowało z jego podstawową działalnością. – Cieszę się, że możemy podjąć taką współpracę. Przed nami wiele rozmów na temat szczegółów, ale mam nadzieję, że już w przyszłym roku będziemy mogli ogłosić powstanie centrum. O tym, jak ważny może to być projekt dla naszego miasta, świadczy to, co dzieje się na rynku bezzałogowych statków powietrznych. Wyraźnie widać, że coraz więcej instytucji korzysta z tego typu rozwiązań - podkreślił prezydent Radosław Witkowski.
Uczestniczący w uroczystym podpisaniu listu intencyjnego poseł Wojciech Skurkiewicz, również zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój bezzałogowych systemów lotniczych. – Polski rząd mocno inwestuje w ten segment. Również Polska Grupa Zbrojeniowa upatruje tu wiele możliwości. Myślę, że centrum kompetencyjne w Radomiu będzie służyło zarówno cywilom, jak i wojsku oraz wielu służbom podległym ministerstwu spraw wewnętrznych – powiedział poseł.
Inwestorzy planują budowę infrastruktury niezbędnej do prowadzenia działalności. Nie ukrywają, że w realizacji projektu liczą na wsparcie rządu. Chcą też współpracować z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>