Zwykle zaczyna się podobnie. Odbieramy telefon, a rozmówca pyta, czy go poznajemy. Okazuje się, że dzwoni wnuczek, kuzynka lub ktoś z grona znajomych. Mówi, że pilnie potrzebuje gotówki i zwraca się do nas z prośbą o pożyczkę. Tłumaczy, że znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i potrzebuje pieniędzy np. na koszty związane z wypadkiem drogowym. Za każdym razem prosi o duże sumy ale dodaje, że zadowoli go każda suma.
Zaznacza jednocześnie, że sam nie może przyjść po pieniądze, więc gotówkę odbierze jego znajomy. Po jakimś czasie okazuje się, że z prośbą o pożyczkę nie zwracał się do nas nikt z rodziny, ale to przestępcy wykorzystali naszą ufność i życzliwość.
Przekonały się o tym w ostatnich dniach dwie mieszkanki Pionek, które oszustom podającym się za ich krewnych oddały oszczędności całego życia.
Do pierwszego oszustwa doszło w środę. Do 70-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podając się za jej syna. Tłumaczył, że miał wypadek, pilnie potrzebuje pieniędzy. Podobny przebieg miało zdarzenie następnego dnia. Tym razem 52-letnia kobieta dała się oszukać fałszywemu krewnemu. W obu sytuacjach pieniądze odebrali znajomi rzekomych krewnych. Przez łatwowierność kobiety łączne straciły kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Aby uniknąć takich sytuacji i nie paść ofiarą oszustów policjanci apelują o ostrożność. Nie bądźmy łatwowierni i nie dajmy się oszukiwać.
Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:
• w przypadku telefonicznej prośby o pożyczkę zawsze sprawdźmy, czy nasz krewny faktycznie potrzebuje pomocy finansowej. Nawet wtedy, gdy rozmowa nie wzbudzi naszych podejrzeń, lepiej się upewnić i nie uprzedzając krewnego oddzwonić do niego na znany nam wcześniej numer
• w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że z prośbą o pożyczkę zwrócił się nie członek rodziny, ale podający się za niego oszust należy natychmiast powiadomić Policję dzwoniąc pod numer 997 lub 112
Pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Dlatego tak ważne jest przekazywanie wiedzy osobom starszym na temat istniejących zagrożeń, aby świadomie mogły reagować, kiedy znajdą się w podobnej sytuacji.
Radomska policja apeluje do krewnych osób starszych i samotnych, by zadbać o ich bezpieczeństwo. Dobrze byłoby uczulić ich na czyhające zagrożenia, opowiedzieć o zdarzeniach, które już miały miejsce, podać przykłady. Należy także często kontaktować się ze starszymi i samotnymi członkami rodziny, pytać o odwiedzających i niepokojące sytuacje. Za każdym razem, gdy coś wzbudza nasze podejrzenia należy zgłosić swoje obawy na policję, która podejmie odpowiednie kroki i być może złapie oszustów na gorącym uczynku.
Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>