Obchody rozpoczęły się o godz. 12.00 mszą świętą w intencji zmarłych i żyjących żołnierzy zamówioną przez Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Radom w Kościele Garnizonowym. Mszę rozpoczął ks.mjr Krzysztof Smoleń proboszcz parafii pw. św. Stanisława słowami: „Naród, który zapomina o swoich korzeniach musi zginąć”.
Stajemy dziś przy ołtarzu Naszego Mistrza, aby ożywić pamięć o żołnierzach – bohaterach sprzed ponad 60-ciu lat, dla których wojna, mimo że zakończona nadal trwała, którzy w Ojczyźnie niby wolnej nie znaleźli wolności – przeciwnie – doświadczyli prześladowania, więzień, tortur, a nawet byli mordowani. Dla tych, co przeżyli piekło stalinowskich represji modlimy się o Boże Błogosławieństwo. Dla tych, którzy polegli, zostali zamordowani, wypraszamy wieczne szczęście w Ojczyźnie Niebieskiej - mówł do przybyłych w Dniu Pamięci Narodowej „Żołnierzy Wyklętych” na mszę świętą, w czasie której zebrani modlili się za poległych, pomordowanych i zmarłych, za tych, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą Narodowi Polskiemu reżimu komunistycznego.
Po tych słowach ks. mjr Krzysztof Smoleń przywitał zebranych na mszy świętej:
J.E. Ks Bp Henryka Tomasika ordynariusza diecezji radomskiej; ks. Stanisława Sikorskiego kapelana Światowego Związku Żołnierzy AK; ks. Prał. Wiesława Taraskę; ks. Prał. Jana Stępnia byłego więźnia obozów sowieckich; redaktora „ Gościa Niedzielnego” ks. Zbigniewa Niemirskiego; Poczty Sztandarowe Inwalidów Wojennych i kombatantów Ziemi Radomskiej; Prezesa Okręgu Radomskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - majora Leona Etwerta; Prezesa Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego – kapitana Henryka Wiśnickiego; Pokrzywdzonych w czasie Radomskiego Czerwca i Stanu Wojennego; Przedstawiciela Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – pułkownika Jerzego Krzywosza; Senatorów i Posłów Rzeczypospolitej Polskiej; Przedstawicieli wszystkich służb mundurowych Miasta Radomia; Przedstawicieli Urzędu Wojewody Mazowieckiego; Przedstawicieli Urzędu Marszałka Województwa Mazowieckiego – Wicemarszałka Leszka Ruszczyka; Przedstawicieli Urzędu Starostwa Powiatu Radomskiego; Przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej; Przedstawicieli Nauki i Kultury Radomia z młodzieżą akademicką, szkolną, harcerską, strzelecką i innych organizacji i stowarzyszeń oraz Mieszkańców Radomia.
Po Mszy Świętej ok godz. 13.20 uczestnicy przemaszerowali na ul. Beliny – Prażmowskiego pod pomnik Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – „ Żołnierze Wyklęci” gdzie odbyło się złożenie kwiatów i wiązanek przez przybyłe delegacje.
Po południu w Radomiu: Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu i Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaprosiły mieszkańców na przegląd filmów dokumentalnych poświęconych polskiemu podziemiu niepodległościowemu, przygotowanych przez Ośrodek Telewizji Polskiej w Lublinie i Biuro Edukacji Publicznej IPN w Lublinie. Podczas przeglądu zaprezentowano filmy: „Zaporczycy”, „Uskok” i „Ostatni”. Przegląd odbędzie się 1 marca o godz. 16.30.