Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

O mediach i nie tylko, czyli Rozenek i Kwiatkowski w WSH

Wyższa Szkoła Handlowa Radom 2013-01-26 21:08:00

"Śmierć na drogach będzie zawsze. Ale nie można na tej śmierci demagogicznie budować systemu łupienia obywateli na drogach" – powiedział poseł Andrzej Rozenek w trakcie spotkania w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu. Spotkanie było poświęcone zagadnieniu „Czy media są jeszcze dla obywateli?”, a gośćmi byli: Andrzej Rozenek, poseł na Sejm z listy Ruchu Palikota, oraz Robert Kwiatkowski, były Prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A.
 


 

Foto: WSH Radom

W trakcie spotkania zostały podjęte tematy z zakresu ograniczeń swobód obywatelskich przez pryzmat mediów w Polsce, nie zabrakło jednak odniesień do bieżących wydarzeń na krajowej arenie politycznej. Jednym z wątków, który wzbudził szczególnie duże poruszenie wśród publiczności, była kwestia gwałtownego zwiększenia liczny fotoradarów w ostatnich miesiącach na polskich ulicach.

…Na piśmie wiceminister powiedział: „Nie chodzi o wasze bezpieczeństwo, chodzi właśnie o kasę” – to jest odpowiedź na pytanie, czy media są obywatelskie. Media nie są i nie będą obywatelskie – mówił poseł.

Źródło: WSH Radom

Robert Kwiatkowski podjął próbę przybliżenia słuchaczom charakteru i roli, jaką spełnia i jaką spełniać powinna Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, nawiązał również do obecności wartości chrześcijańskich w przekazach medialnych. Poseł podkreślił, iż …sama Krajowa Rada, czyli pięciu urzędników państwowych, nie wystarcza. Oni muszą czuć wsparcie opinii publicznej po to, żeby podejmować decyzje, które będą gwarantowały wolne słowa w tym kraju.

Prelekcję zakończył panel dyskusyjny, w trakcie którego publiczność zwróciła się do zaproszonych gości z licznymi pytaniami dotyczącymi zarówno przedmiotu wykładu, jak również innych kwestii związanych z bieżącą działalnością polityczną Pana posła Andrzeja Rozenka oraz Pana Roberta Kwiatkowskiego.

Jednym z poruszonych przez publiczność tematów był projekt legalizacji marihuany w Polsce.
 

- Jeżeli mamy karać za marihuanę, to trzeba karać za alkohol. Jeżeli Panu nie podoba się człowiek, który po marihuanie jeździ samochodem, to mnie się tym bardziej nie podoba człowiek, który po alkoholu jeździ samochodem. (…) Nikt w związku z tym, że jakiś oszołom wsiadł do samochodu i zabił dziecko na drodze po alkoholu, nie zakazał sprzedaży alkoholu, prawda? Nikt nawet nie wpadł na ten pomysł. (…) Dwie trzecie morderstw w Polsce jest popełnianych pod wpływem alkoholu. Co trzeci samobójca, który się powiesił, zabił, rzucił pod pociąg, rzucił z dachu - co trzeci był pijany – argumentował poseł Andrzej Rozenek i dowodził jednocześnie, iż kluczową sprawą jest nie ściganie i nie karanie tych, którzy palą marihuanę, lecz edukowanie społeczeństwa – w szczególności młodzieży – że każda używka, np. konopie, jeżeli używa się jej w nadmiarze, też szkodzi, powodując stany, które są zgubne zwłaszcza dla młodego człowieka. Zdaniem prelegenta priorytetem jest przejęcie kontroli przez państwo nad obrotem tego typu używkami; przejęcie odpowiedzialności zamiast zrzucanie jej na policję czy prokuraturę.
 
 W dyskusji nawiązano również do swobody wyrażania opinii w mediach. Pan poseł podkreślił niezaprzeczalne prawo do wypowiadania się w telewizji publicznej dziennikarzy bez względu na ich orientację partyjną bądź poglądy. Zwrócił jednak uwagę na fakt, iż istotnym jest zapewnienie równego dostępu do mediów – koniecznym jest istnienie przeciwwagi dla dziennikarzy i publicystów konserwatywnych, takich jak chociażby Jan Pospieszalski, bowiem – zdaniem Andrzeja Rozenka – tej przeciwwagi obecnie nie ma.

W dyskusji nie zabrakło komentarza dotyczącego bieżącej działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Pan Robert Kwiatkowski przybliżył publiczności kulisy odmowy koncesji dla Telewizji Trwam, której przyczyną miało być niezłożenie kompletu wymaganych prawem dokumentów przez wnioskodawcę.

…nie doszło nawet do etapu, w którym można było merytorycznie rozpatrzeć, czy ta koncesja dla Telewizji Trwam się należy, czy się nie należy – tłumaczył były Prezes KRRiT.

Spotkanie odbyło się 26 stycznia 2013 roku w ramach Akademii Nowoczesnego Państwa, współorganizowanej przez Wyższą Szkołę Handlową w Radomiu oraz Stowarzyszenie Ruch Kapitału Społecznego. Inicjatywa ta skierowana jest do mieszkańców Radomia i Ziemi Radomskiej, a jej główne cele to budowanie kapitału społecznego i budzenie świadomości obywatelskiej. Akademia ma formułę comiesięcznych, otwartych spotkań z ciekawymi gośćmi, które wypełnia żywa dyskusja z udziałem publiczności prowadzona przez zaangażowanego moderatora.

 Na kolejny wykład w ramach Akademii Nowoczesnego Państwa WSH  zaprasza w  lutym 2013 roku. Gościem spotkania będzie profesor Magdalena Środa - szczegóły znajdą się na naszej stronie internetowej www.wsh.pl.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych