Wtorek 24 września
Gerarda, Teodora, Hermana
RADOM aktualna pogoda

Nr 112 - szybkość i pewność połączenia z Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Oddział prasowy wojewody mazowieckiego, red. K.S. 2014-02-10 20:00:00

Gwarancja dodzwonienia się na nr 112, skrócenie średniego czasu oczekiwania na połączenie z operatorem do 12 sekund oraz zatrzymywanie zgłoszeń pomyłkowych lub fałszywych - to główne zalety funkcjonowania Centrów Powiadamiania Ratunkowego. W województwie mazowieckim działają one w Radomiu (największe w Polsce) oraz w Warszawie. 11 lutego obchodzony będzie Europejski Dzień Numeru 112.

Największym sukcesem wprowadzenia nowego systemu powiadamiania ratunkowego jest skrócenie średniego czasu oczekiwania na przyjęcie zgłoszenia od wzywającego pomocy do 12 sekund. Centra Powiadamiania Ratunkowego w całej Polsce pełnią również ważną rolę selekcji połączeń zbędnych, pomyłkowych i fałszywych.

Tylko w styczniu tego roku CPR w Radomiu odebrało ponad 100 tys. zgłoszeń, natomiast niecałe 20 tys. z nich wymagało reakcji, czyli skierowania do odpowiedniej służby (policji, straży pożarnej lub ratownictwa medycznego). Statystyki pokazują, że ok. 70-80 proc. zgłoszeń jest fałszywych lub nieuzasadnionych. Bywa, że funkcja "SOS" w telefonie, służąca do wzywania pomocy jest traktowana jak pomoc techniczna - szczególnie przy zablokowaniu karty sim. Często niestety zdarzają się sytuacje zamawiania pizzy lub taksówek. Warto pamiętać, że telefon komórkowy bez karty SIM również wykona połączenie 112 (rodzice często o tym zapominają, dając takie telefony dzieciom do zabawy).

- Popularność numeru 112 w porównaniu do telefonów 997, 998 i 999 ciągle rośnie, musimy jednak pamiętać i edukować społeczeństwo, że jest to numer alarmowy. Z praktyki działania Centrów Powiadamiania Ratunkowego wynika, że jest on często mylony z telefonem informacyjnym. Jestem jednak przekonany, że procent połączeń nieuzasadnionych będzie malał, a dalszy rozwój CPR na Mazowszu przyczyni się do jeszcze większego poczucia bezpieczeństwa mieszkańców – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

W 2007 roku wojewoda mazowiecki przejął część powstającej nowej siedziby straży pożarnej w Radomiu i zlecił przeprojektowanie jej do potrzeb Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które rozpoczęło działalność w styczniu 2013 roku. W ubiegłym roku centrum zostało również znacznie rozbudowane, dzięki czemu powstało łącznie 100 stanowisk operatorskich. Radomski obiekt stał się największym w Polsce i w przyszłości będzie pełnił wiodącą funkcję. Do jego zadań będzie należało przyjmowanie zgłoszeń awaryjnych (w przypadku problemów centrów w innych województwach) i nadmiarowych z całej Polski (gdy wszyscy operatorzy będą zajęci, po 1 minucie oczekiwania system automatycznie przełączy rozmowę).

CPR w Radomiu zatrudnia łącznie 71 operatorów w systemie zmianowym, którzy przyjmują zgłoszenia z województwa mazowieckiego z wyłączeniem Warszawy. Połączenia z regionu stolicy obsługuje Centrum Powiadamiania Ratunkowego działające w warszawskim Centrum Bezpieczeństwa. Pracuje w nim 40 operatorów, którzy dziennie przyjmują ponad 3 tys. zgłoszeń.

Po przyjęciu do obsługi telefonów 997, 998 i 999 CPR w Warszawie zostanie doposażony, a zatrudnienie znajdą w nim kolejni operatorzy. Centra Powiadamiania Ratunkowego w Polsce mają za zadanie obsługę zgłoszeń alarmowych, czyli odebranie połączenia, zakwalifikowanie go i przekazanie do odpowiedniej służby, która będzie mogła udzielić pomocy.

Podstawowym celem systemu jest, aby zgłoszenie od osoby potrzebującej pomocy zostało możliwie szybko przekierowane do właściwej służby ratunkowej. Docelowo CPR-y będą także przyjmować zgłoszenia z telefonów 997, 998 i 999.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych