- Jest to druga ścieżka edukacyjna na cmentarzu i dotyczy ona powstańców styczniowych. Został wyznaczony szlak, a część wycieczek szkolnych już mogła zapoznać się z nową trasą. Pozostało jeszcze oznakowanie grobów. Planujemy zrobić to w maju, same proporce już są gotowe, pozostał jedynie montaż – mówi ks. Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza rzymsko-katolickiego przy ul. Limanowskiego.
Na ścieżce edukacyjnej, której przejście zajmie ok. 20-30 minut znajdziemy sylwetki 14 radomian. Wśród weteranów i uczestników powstania pochowanych na cmentarzu rzymskokatolickim znajdziemy rzemieślników, urzędników, nauczycieli, gimnazjalistów oraz obywateli ziemskich. Aż siedmiu z nich walczyło pod rozkazami Dionizego Czachowskiego. Szlak rozpoczyna grób Gustawa Mierzanowskiego, gimnazjalisty, który przydzielony do batalionu Dionizego Czachowskiego walczył pod Św. Krzyżem, Staszowem i Małogoszczą. Odnajdziemy tu także grobowiec barona Michała Kelles-Krauza, ziemianina i sybiraka, który do powstania styczniowego przystąpił w wieku 21 lat. Ścieżkę kończy postać Edwarda Jabłońskiego, który został odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości z Mieczami, a zmarł 1 kwietnia 1932 roku w wieku 94 lat, jako ostatni radomski weteran.
Ścieżkę „Powstanie Styczniowe” uzupełnia przewodnik, który opracował Janusz Wieczorek ze Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu. Duża tablica informacyjna na temat nowego szlaku znajduje się tuż przy dzwonnicy. - W internecie na naszej stronie jest już umieszczona ścieżka, w infokiosku będzie możliwość zapoznania się z nią w przyszłości. Czekamy tylko na serwis infokiosku, aby odświeżyć bazę danych i wówczas będzie można zapoznać się ze szlakiem - dodaje ks. Zamaria. Obie ścieżki powstały z inicjatywy Parafii św. Wacława w Radomiu.
Pierwszy szlak, „Znani i nieznani radomianie” został otwarty we wrześniu ubiegłego roku i przeszło go 3,5 tysiąca osób, w tym głównie młodzieży szkolnej. Znajduje się na niej 26 bezcennych nagrobków ukazujących przekrój społeczny XIX-wiecznego Radomia. Ścieżkę edukacyjną rozpoczyna najstarszy grób cmentarza, nagrobek Franciszka Truszkowskiego z 1820 roku. Ponadto, znajdziemy tu także Grób Saskich, kaplicę grobową rodziny Chudzickich, grób Jana Kantego Trzebińskiego, radomskiego drukarza i wydawcy. Najważniejszy stanowi jednak jednak nagrobek Józefa Brandta, znanego artysty malarza.