Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

Nowa ścieżka edukacyjna na cmentarzu już otwarta!

sas 2013-05-12 15:00:00

Na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego została otwarta druga już ścieżka edukacyjna. Tym razem twórcy skupili się na radomskich weteranach 1863 roku. Nowy szlak nosi tytuł „Powstanie Styczniowe” i przedstawia sylwetki 14 radomian, uczestników i weteranów powstania,

- Jest to druga ścieżka edukacyjna na cmentarzu i dotyczy ona powstańców styczniowych. Został wyznaczony szlak, a część wycieczek szkolnych już mogła zapoznać się z nową trasą. Pozostało jeszcze oznakowanie grobów. Planujemy zrobić to w maju, same proporce już są gotowe, pozostał jedynie montaż – mówi ks. Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza rzymsko-katolickiego przy ul. Limanowskiego.

Na ścieżce edukacyjnej, której przejście zajmie ok. 20-30 minut znajdziemy sylwetki 14 radomian. Wśród weteranów i uczestników powstania pochowanych na cmentarzu rzymskokatolickim znajdziemy rzemieślników, urzędników, nauczycieli, gimnazjalistów oraz obywateli ziemskich. Aż siedmiu z nich walczyło pod rozkazami Dionizego Czachowskiego.  Szlak rozpoczyna grób Gustawa Mierzanowskiego, gimnazjalisty, który przydzielony do batalionu Dionizego Czachowskiego walczył pod Św. Krzyżem, Staszowem i Małogoszczą. Odnajdziemy tu także grobowiec barona Michała Kelles-Krauza, ziemianina i sybiraka, który do powstania styczniowego przystąpił w wieku 21 lat. Ścieżkę kończy postać Edwarda Jabłońskiego, który został odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości z Mieczami, a zmarł 1 kwietnia 1932 roku w wieku 94 lat, jako ostatni radomski weteran.

Ścieżkę „Powstanie Styczniowe” uzupełnia przewodnik, który opracował Janusz Wieczorek ze Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu. Duża tablica informacyjna na temat nowego szlaku znajduje się tuż przy dzwonnicy. - W internecie na naszej stronie jest już umieszczona ścieżka, w infokiosku będzie możliwość zapoznania się z nią w przyszłości. Czekamy tylko na serwis infokiosku, aby odświeżyć bazę danych i wówczas będzie można zapoznać się ze szlakiem -  dodaje ks. Zamaria. Obie ścieżki powstały z inicjatywy Parafii św. Wacława w Radomiu.

Pierwszy szlak, „Znani i nieznani radomianie” został otwarty we wrześniu ubiegłego roku i przeszło go 3,5 tysiąca osób, w tym głównie młodzieży szkolnej. Znajduje się na niej 26 bezcennych nagrobków ukazujących przekrój społeczny XIX-wiecznego Radomia. Ścieżkę edukacyjną rozpoczyna najstarszy grób cmentarza, nagrobek Franciszka Truszkowskiego z 1820 roku. Ponadto, znajdziemy tu także Grób Saskich, kaplicę grobową rodziny Chudzickich, grób Jana Kantego Trzebińskiego, radomskiego drukarza i wydawcy. Najważniejszy stanowi jednak jednak nagrobek Józefa Brandta, znanego artysty malarza.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych