W dyskusji uczestniczą m.in. historycy z Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiej Akademii Nauk oraz z uczelni z Warszawy, Lublina, Krakowa i Poznania. Otwierając konferencję prezydent Radomia Radosław Witkowski przypomniał, że historia miasta pełna jest zdarzeń nazywanych dziś „historią radomskich buntów”.
– Duch Radomia, to duch niepokorny, duch miasta buntu wobec tyranii, wobec siłą narzuconej władzy. To duch nieokiełznanej tęsknoty za wolnością i swobodnym bytem – mówił prezydent.
Radosław Witkowski podkreślił, że w 1976 roku Radom dołączył do czołówki niepokornych miast Polski, których mieszkańcy mieli odwagę upomnieć się o godność człowieka, wolność i prawdę, w obliczu gardzących tymi wartościami rządów komunistycznego reżimu.
W programie konferencji znalazły się referaty poświęcone protestowi robotniczemu w Radomiu oraz wystąpieniom przeciwko komunistycznej władzy m.in. w Poznaniu, Warszawie i Gdańsku. Zagraniczni goście przedstawią natomiast historię buntów w Berlinie, Budapeszcie, Pradze, Tbilisi i Bukareszcie.
- Cieszę się, że o Radomskim Czerwcu rozmawiamy w kontekście międzynarodowym. Radom jest miastem wyjątkowym, bo rzeczywiście tu zaczęła się polska droga do wolności, a w efekcie także droga do wolności w innych krajach naszego regionu – powiedział podczas konferencji zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Paweł Ukielski.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>