Kolejny raz mazowieccy policjanci włączyli się w organizację finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kilkuset policjantów różnych pionów będzie dbało w całym regionie o bezpieczeństwo wolontariuszy i wszystkich „grających” z Orkiestrą.
Funkcjonariuszy z mazowieckiej „drogówki” oraz prewencji można corocznie zobaczyć w studiu TVP, gdzie promują bezpieczeństwo oraz orkiestrową ideę, wśród policjantów są osoby, które kwestują z puszkami. Policjanci przekazują także gadżety, które zawsze cieszą się dużą popularnością.
W tym roku będzie podobnie. W telewizyjnym studio WOŚP Mazowiecką Policję będzie reprezentował Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji mł. insp. Marek Świszcz oraz policjanci z wydziałów Ruchu Drogowego i Prewencji. Wejście antenowe zaplanowano na godz. 15.17 będą mieć policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu, którzy wraz z Jerzym Owsiakiem będą opowiadać o programie edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować”, którego aktywnymi uczestnikami są dzieci z mazowieckich szkół oraz mazowieccy policjanci. Rozmowa z policjantami odbędzie się na tle pozorowanego wypadku drogowego, ofiarom którego pomocy będą udzielać dzieci przeszkolone w czasie wspomnianego programu edukacyjnego. Funkcjonariuszom będzie towarzyszył także prof. Janusz Andres - prezes Polskiej Rady Resuscytacji. Rozmówcy poruszą temat finału konkursu „Ratujemy i Uczymy Ratować”, który z inicjatywy KWP odbył się w Radomiu. Policjanci będą także rozmawiać o bezpieczeństwie osób starszych i akcji „Bezpieczny senior” prowadzonej na całym Mazowszu, a pomysłodawcami której byli policjanci Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu.
Policjanci z Wydziału Prewencji mazowieckiej komendy będą promować bezpieczeństwo zarówno najmłodszych, jak i seniorów także w Radomiu o godz. 16 ze sceny usytuowanej w Galerii Słonecznej. Funkcjonariusze zaplanowali również konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.
Funkcjonariusze z KWP zs. w Radomiu przekazali także na tegoroczny finał cenne przedmioty. Pierwszym z gadżetów są rękawice bokserskie oraz worek treningowy z autografem pięściarza Krzysztofa „Diablo” Włodarczyka. Na internetową aukcję trafiła także kamizelka odblaskowa z autografem wielokrotnego Mistrza Polski w Rajdach Samochodowych – Leszka Kuzaja oraz filiżanka z podpisem aktorki Anny Muchy. Osoby te odwiedziły Radom w trakcie tworzenia przez KWP zs. w Radomiu charytatywnego kalendarza na rok 2013 i wzięły udział w sesjach zdjęciowych. Do każdego z przedmiotów KWP dokłada również kalendarz.
Licytacje:
rękawice: http://aukcje.wosp.org.pl/kalendarz-i-rekawice-z-autografem-k-wlodarczyka-i736297
kamizelka: http://aukcje.wosp.org.pl/kalendarz-i-kamizelka-z-autografem-leszka-kuzaja-i736269
filiżanka: http://aukcje.wosp.org.pl/kalendarz-i-kubek-z-autografem-anny-muchy-i736243
Na specjalnych stronach portalu aukcyjnego Allegro można także licytować piłkę z podpisami reprezentacji Chorwacji przekazaną osobiście Jerzemu Owsiakowi przez Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji mł. insp. Rafała Batkowskiego. W tej chwili piłka osiągnęła już kwotę ponad 500 zł. Licytacja będzie trwała do 20 stycznia.
Licytacja piłki: http://aukcje.wosp.org.pl/reprezentacja-chorwacji-pilka-z-autografami-i649495
Można też spodziewać się, że swoich fanów będą także miały wspomniane policyjne kalendarze, w których znalazły się zdjęcia dwunastu najpopularniejszych w Polsce aktorów i sportowców. W sesjach zdjęciowych do kalendarza, oprócz wspomnianych wcześniej osób, udział wzięli także: Mariusz Czerkawski, Magdalena Schejbal, Mateusz Damięcki, Agnieszka Więdłocha, Bartłomiej Topa, Paulina Sykut-Jeżyna, Dorota Gardias, Katarzyna Pakosińska, Andrzej Grabowski. Kilkadziesiąt sztuk kalendarzy trafiło wczoraj do radomskiego sztabu WOŚP. Cena każdego z nich została ustalona na 50 zł.
Dużą niespodziankę przygotowali także policjanci z KPP w Grójcu. Tego dnia w godz.12-16 grójecka jednostka policji będzie otwarta dla wszystkich, którzy będą chcieli się dowiedzieć o szczegółach pracy policjantów i zobaczyć, jak ona wygląda od „podszewki”. Entuzjaści niebieskiego munduru zobaczą oraz będą mogli przymierzyć kamizelkę kuloodporną, sprawdzić ilość punktów karnych, czy też wypróbować laserowy miernik prędkości. Odbędzie się również pokaz samoobrony przygotowany przez miejscowych policjantów.
Policjanci na terenie Mazowsza będą czuwali nad bezpieczeństwem wolontariuszy WOŚP-u, szczególnie tych kwestujących z puszkami. Wszystkim przypominamy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa i o konieczności niezwłocznego alarmowania policji o napotkanych zagrożeniach.
Nieodłącznym atrybutem każdego kwestującego są: identyfikator, puszka, czerwone serduszka - naklejki, w jego towarzystwie jest drugi wolontariusz (dla bezpieczeństwa nie należy chodzić samemu). Szczególnie ważny jest ten ostatni. Numer na identyfikatorze jest taki sam, jak na puszcze. To dzięki niemu wiemy czy osoba, do której puszki wrzucamy pieniądze rzeczywiście jest wolontariuszem. Na identyfikatorze znajduje się imię, nazwisko oraz zdjęcie wolontariusza, numer zbiórki, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora oraz kod QR, dzięki któremu będzie można oznaczać napotkanych wolontariuszy.