- Tego typu prace wykonujemy interwencyjnie tylko na terenach miejskich, na zlecenie Straży Miejskiej. Za usunięcie barszczu Sosnowskiego z prywatnych nieruchomości odpowiadają już ich właściciele. Informacje o występowaniu tej rośliny na obu terenach przekazali mieszkańcy okolicznych domów - wyjaśnia Marcin Walasik, rzecznik Zakładu Usług Komunalnych.
Barszcz Sosnowskiego jest inwazyjny i niebezpieczny w bezpośrednim kontakcie ze skórą, ponieważ wywołuje silne poparzenia. Dlatego za każdym razem, przy jego usuwaniu, stosowane są wszelkie środki zalecanej ostrożności. Ścięte krzewy są pakowane do dużych worków, a następnie zostaną przekazane do spalenia.
Często wiele osób myli barszcz Sosnowskiego z podobną, lecz całkowicie niegroźną rośliną. Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?
Łodyga - osiąga od 1 do 4 metrów wysokości przy średnicy do 10 centymetrów. Jest bruzdowata, zwłaszcza w górnej części, a wewnątrz pusta. U góry zazwyczaj jest mocno zielona, zaś na dole zwykle pokryta purpurowymi plamkami.
Liście - skrętoległe, pierzastodzielne o średnicy do 150 centymetrów. Składają się z dość szerokich i przeważnie tępo zakończonych lub nagle, krótko zaostrzonych odcinków. Wzdłuż brzegu blaszki liściowej znajdują się krótkie, zaokrąglone ząbki. Kształt liści jest zmienny.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>