Szczepienie jest bezpłatne, dobrowolne, ale wyłącznie za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Do zaszczepienia zgłoszonych zostało 530 dziewczynek. W pierwszej kolejności szczepione są dziewczynki z 2001 roku (13-latki), a następnie dziewczynki z innych roczników, ale tylko po przedłożeniu zaświadczenia lekarskiego o wskazaniu do zaszczepienia (choroby nowotworowe w rodzinie).
Każdy z rodziców lub opiekun prawny, który złożył deklarację zgody, jest indywidualnie informowany telefonicznie o dacie zaszczepienia dziewczynki. Pozwala to uniknąć niepotrzebnych kolejek w punkcie szczepień.
Szczepionka podawana jest w trzech dawkach, z których druga zwykle po około dwóch miesiącach od pierwszej, a ostatnia, trzecia, po około pół roku od drugiej.
Dodatkowe informacje można uzyskać w Poradni Konsultacyjnej z Punktem Szczepień tel. (048) 36-15-454. Szczepienia ( I dawka ) prowadzone będą od 17 do 30 września (jeśli będzie potrzeba, termin zostanie przedłużony) w Poradni Konsultacyjnej z Punktem Szczepień, ul. Lekarska 4 od poniedziałku do piątku w godz. 14 -17 (z wyłączeniem soboty i niedzieli).
Rak szyjki macicy to nowotwór narządów płciowych obejmujący szyjkę macicy, czyli miejsce w którym pochwa łączy się z trzonem macicy. Rak szyjki macicy, obok nowotworów piersi, płuc i jelita grubego, należy do najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Stanowi również jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób nowotworowych wśród kobiet. Choroba ta wpływa negatywnie na wszystkie aspekty życia kobiety oraz jej najbliższych. Według Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie wirusem HPV zakażonych jest 10-20% osób w wieku 15-49 lat, w tym niemal 40% kobiet poniżej 25 roku życia.
Co roku w Polsce z powodu raka szyjki macicy umiera około 1800 kobiet. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój raka szyjki macicy są onkogenne typy wirusa brodawczaka ludzkiego.