Środa 27 listopada
Waleriana, Wirgiliusza, Ody
RADOM aktualna pogoda

Nastolatko! Zaszczep się przeciwko wirusowi HPV

UM Radom, red. rc 2014-09-19 10:00:00

To realizacja jednego z projektów tegorocznego budżetu obywatelskiego. Jego pomysłodawcą był Prezydent Andrzej Kosztowniak. Szczepieniami objęte są zameldowane w Radomiu trzynastoletnie dziewczynki, z rocznika 2001 lub posiadające wskazanie lekarskie.

Szczepienie jest bezpłatne, dobrowolne, ale wyłącznie za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Do zaszczepienia zgłoszonych zostało 530 dziewczynek. W pierwszej kolejności szczepione są dziewczynki z 2001 roku (13-latki),  a następnie dziewczynki z innych roczników,  ale tylko  po przedłożeniu zaświadczenia lekarskiego o wskazaniu do zaszczepienia (choroby nowotworowe w rodzinie).

Każdy z rodziców lub opiekun prawny, który złożył deklarację zgody, jest indywidualnie informowany telefonicznie o dacie zaszczepienia dziewczynki. Pozwala to uniknąć niepotrzebnych kolejek w punkcie szczepień.

Szczepionka podawana jest w trzech dawkach, z których druga zwykle po około dwóch miesiącach od pierwszej, a ostatnia, trzecia, po około pół roku od drugiej.

Dodatkowe informacje  można uzyskać w Poradni Konsultacyjnej z Punktem Szczepień tel. (048) 36-15-454. Szczepienia ( I dawka ) prowadzone będą od 17 do 30 września (jeśli będzie potrzeba, termin zostanie przedłużony) w Poradni Konsultacyjnej z Punktem Szczepień, ul. Lekarska 4 od poniedziałku do piątku w godz.  14 -17 (z wyłączeniem soboty i niedzieli).

Rak szyjki macicy to nowotwór narządów płciowych obejmujący szyjkę macicy, czyli miejsce w którym pochwa łączy się z trzonem macicy. Rak szyjki macicy, obok nowotworów piersi, płuc i jelita grubego, należy do najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Stanowi również jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób nowotworowych wśród kobiet. Choroba ta wpływa negatywnie na wszystkie aspekty życia kobiety oraz jej najbliższych. Według Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie wirusem HPV zakażonych jest 10-20% osób w wieku 15-49 lat, w tym niemal 40% kobiet poniżej 25 roku życia.

Co roku w Polsce z powodu raka szyjki macicy umiera około 1800 kobiet. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój raka szyjki macicy są onkogenne typy wirusa brodawczaka ludzkiego.

 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych