Straż pożarna na miejscu pojawiła się o godz. 21.14. Po kontroli zgłoszonego mieszkania, strażacy przeprowadzali rutynową kontrolę pozostałych lokali w klatce. - Kilka pięter niżej otworzył nam mężczyzna, który powiedział, że jego nastoletnia córka się kąpie. Dziewczyna nie odpowiadała, gdy pukaliśmy do drzwi łazienki. Ponieważ były zamknięte od wewnątrz, strażacy wybili szybę, aby dostać się do środka. Okazało się, że 16-letnia dziewczyna zemdlała – relacjonuje dyżurny straży pożarnej.
- Nastolatka miała zachowane wszystkie funkcje życiowe, jednak została podłączona pod aparaturę tlenową podczas oczekiwania na karetkę. Dziewczyna miała naprawdę dużo szczęścia. Gdyby sąsiad, który posiadał czujnik nas nie zaalarmował, nie wiadomo, jaki byłby finał tej sytuacji – dodaje dyżurny. Akcja została zakończona o godz. 22. Dziewczyna została uratowana w ostatniej chwili.
Straż Pożarna prowadzi kampanię informacyjną ''Nie dla czadu'', której celem jest uświadomienie zagrożenia jak najszerszej grupie odbiorców. Według strażaków, aby ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla należy pamiętać, aby:
- dbać o regularne sprawdzanie przewodów kominowych i wentylacyjnych przez uprawnione osoby,
- nie przerabiać samowolnie instalacji odprowadzania spalin i przewodów wentylacyjnych,
- nie zasłaniać kratek wentylacyjnych,
- uchylać okna w pomieszczeniach, w których korzystamy z jakiegokolwiek źródła ognia,
- biorąc prysznic w łazience z zainstalowanym piecykiem gazowym, otworzyć drzwi lub uchylić okno.
- stosować autonomiczne czujki tlenku węgla, sygnalizujące jego obecność alarmem dźwiękowym. Urządzenia są dostępne w sklepach instalacyjnych, a korzyści wynikające z ich stosowania, są niewspółmierne do kosztów poniesionych na ich zakup,
- nie bagatelizować objawów bólu głowy, nudności i duszności. Natychmiast otworzyć okno i drzwi w pomieszczeniu, a następnie opuścić je.