Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Nasi nowi posłowie i senatorowie... Nie wszyscy tacy nowi [ZDJĘCIA]

cr 2015-10-27 07:18:00

Prezentujemy sylwetki nowo wybranych posłów oraz senatorów z Radomia i regionu. Trzy osoby ponownie uzyskały mandat posła, a jedna senatora. Dwie osoby zamieniły mandat senatora na posła lub odwrotnie. Dla kolejnych pięciu - parlament to novum.

Posłowie:

Marek Suski (PiS) - urodzony w 1958 roku. Współtworzył Porozumienie Centrum, następnie Prawo i Sprawiedliwość. Poseł na Sejm RP od 2001 roku. Zasiadał m.in. w Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich czy Komisji Skarbu Państwa. Wykształcenie średnie (pomaturalne Studium Zawodowe, technik teatralny). Przez rok był zatrudniony w Teatrze Wielkim w Warszawie. Następnie do początku lat 90. pracował w zakładzie rzemieślniczym. Od 1993 do 1996 kierował Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Tarczynie. W latach 1997?1999 był dyrektorem filii biura poselskiego Jarosława Kaczyńskiego w Radomiu, następnie pracował w spółce akcyjnej "Srebrna". W 2008 prezydium Sejmu usunęło go z funkcji wiceprzewodniczącego Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich w związku z dyscyplinarnym ukaraniem posła przez Komisję Etyki Poselskiej za jedną z wypowiedzi z trybuny sejmowej.

Andrzej Kosztowniak (PiS) - ur. w 1976 roku. Prezydent Radomia dwóch kadencji (2006-2014), a obecnie radny Radomia. Absolwent Wydziału Ekonomicznego Politechniki Radomskiej na kierunkach ekonomia i administracja oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Po ukończeniu studiów został pracownikiem dydaktycznym w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu, a od 2004 w Prywatnej Wyższej Szkole Ochrony Środowiska w tym mieście. Od 2003 był zatrudniony także w dziale administracyjnym Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Dariusz Bąk (PiS) - ur. w 1958 roku. Ukończył studia na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie z tytułem zawodowym magistra inżyniera leśnika. Pracował w Lasach Państwowych m.in. jako dyrektor regionalnej dyrekcji w Radomiu w latach 1992?1994, 1997?2001 i 2006?2007. Na początku lat 80. działał w ?Solidarności Wiejskiej? i Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W stanie wojennym internowano go na około pięć miesięcy. Od 1990 związany z samorządem terytorialnym, był radnym miasta i gminy Białobrzegi. Należał do Mikołajczykowskiego PSL ?Niepodległość?. W wyborach parlamentarnych w 2001 kandydował do Sejmu z listy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy. W 1998, 2002 i 2006 był wybierany na radnego powiatu białobrzeskiego. W 2006 został przewodniczącym rady powiatu. Poseł na Sejm od 2007 roku.

Anna Kwiecień (PiS) w latach 2006-2015 wiceprezydent Radomia ds. zdrowia i polityki społecznej, obecnie radna miasta oraz sekretarz gminy Jedlińsk. Ukończyła Studium Zawodowe na Wydziale Położnych ze specjalizacją w zakresie pielęgniarstwa położniczo-ginekologicznego - 1994 rok. Licencjat i magisterium na Wydziale Ekonomiki i Organizacji Ochrony Zdrowia w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie; ukończone studia podyplomowe "Kontrola i audyt wewnętrzny w gospodarce i administracji publicznej" w Wyższej Szkole Biznesu im. bp. Jana Chrapka w Radomiu; w trakcie studiów podyplomowych z zakresu pomocy społecznej w Wyższej Szkole Nauk Społecznych i Technicznych w Radomiu. Pracowała w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym jako położna specjalistka w zakresie pielęgniarstwa położniczo-ginekologicznego, pełniła także dyżury w Pogotowiu Ratunkowym. Była Kierownik Specjalizacji Położniczo-Ginekologicznej dla położnych przy Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Kadr Medycznych w Radomiu. W latach 2001-2006 pracowała w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu początkowo specjalista ds. spraw szkoleń personelu medycznego, następnie kierownik Działu Organizacji, Realizacji i Ewidencji Świadczeń Zdrowotnych. Zajmowała się m.in. przygotowywaniem dokumentów prawnych szpitala, przygotowaniem ofert konkursowych do Narodowego Funduszu Zdrowia i do Ministerstwa Zdrowia, prowadziła działania kontrolno-organizacyjne w szpitalu. Pełniła funkcję koordynatora Szkoły Promocji Zdrowia i Szkoły Rodzenia.

Wojciech Skurkiewicz (PiS) - ur. w 1969 roku w Radomiu. Senator VII kadencji należący do Prawa i Sprawiedliwości. Ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1994?2004 pracował jako dziennikarz w Katolickim Radiu Radomskim AVE. Od 2004 do 2006 r. był koordynatorem programowym, a następnie szefem redakcji Radia Plus Radom. W okresie 2006?2007 pełnił funkcję rzecznika prasowego Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie. W latach 2006?2007 był radnym i przewodniczącym Rady Miasta Radomia. Należy do NSZZ ?Solidarność?. W Senacie VII kadencji był członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Środowiska.

Leszek Ruszczyk (PO) - ur. w 1959 r. Absolwent ekonomii na Wyższej Szkole Inżynierskiej im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Był m.in. dyrektorem wydziału infrastruktury w radomskim urzędzie miasta, następnie prezesem PKS w Radomiu. Jest jednym z założycieli lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej. W 2006 roku z jej ramienia uzyskał mandat radnego sejmiku mazowieckiego III kadencji. Cztery lata później nie zyskał reelekcji, objął natomiast stanowisko członka zarządu województwa, a w 2011 roku przeszedł na funkcję wicemarszałka. W 2014 roku po raz drugi został wybrany na radnego województwa, pozostając w nowo powołanym zarządzie na stanowisku wicemarszałka.

Anna Białkowska (PO): W grudniu 2014 roku została zastępcą prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Jest odpowiedzialna za służbę zdrowia i opiekę społeczną. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach na kierunku ?Pedagogika wychowawczo-opiekuńcza?. Po uzyskaniu dyplomu od 1995 roku pracowała w radomskiej oświacie. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Kielcach, kierunek ? pedagogika oraz studia podyplomowe: wychowanie fizyczne i zdrowotne, oligofrenopedagogikę, zarządzanie w oświacie. Instruktorka piłki ręcznej i siatkowej. Dodatkowo ukończyła studia podyplomowe w zakresie: ?Nauczanie wychowania fizycznego, zdrowotnego i korektywy? (2001), ?Oligofrenopedagogika? (2005), ?Zarządzanie i organizacja w oświacie? (2009) oraz kursy instruktorskie w zakresie piłki ręcznej (2004) oraz piłki siatkowej (2007). Pracowała jako nauczyciel oraz wicedyrektor w Zespole Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu.

Mirosław Maliszewski (PSL) - ur. w 1968. W 1994 ukończył studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 1994 prowadzi gospodarstwo sadownicze, od 2002 jest prezesem Związku Sadowników RP. W latach 2002?2004 był przewodniczącym rady powiatu grójeckiego, do 2005 pełnił funkcję starosty. W wyborach parlamentarnych w 2005 został wybrany na posła na Sejm z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego. W wyborach w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski. W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. W 2013 po wpłynięciu do Sejmu stosownego wniosku Mirosław Maliszewski zrzekł się immunitetu. Prokurator Prokuratury Rejonowej Radom-Wschód przedstawił mu zarzut podrobienia podpisu żony przy składaniu wniosku o dopłaty bezpośrednie z Unii Europejskiej, a w październiku tego samego roku skierował akt oskarżenia. W kwietniu 2014 Sąd Rejonowy w Grójcu skazał posła, nieprzyznającego się do sprawstwa, nieprawomocnym na karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na dwuletni okres próby. Na skutek apelacji obu stron Sąd Okręgowy w Radomiu we wrześniu tegoż roku uchylił wyrok sądu I instancji i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania. W sierpniu 2015 przy ponownym rozpoznaniu sprawy został nieprawomocnie skazany na karę grzywny.

Robert Mordak (Kukiz'15) - ur. w 1964 roku. Z wykształcenia architekt i urbanista. Do kwietnia tr. pracował w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, był szefem radomskiej Ligi Republikańskiej. W 2010 r. bez powodzenia ubiegał się w V okręgu o mandat radnego z listy PiS, jako kandydat niezależny reprezentujący LR.

Senatorowie:

Adam Bielan (PiS) - ur. 1974. Z wykształcenia politolog. Obecnie kończy rozprawę doktorską stanowiącą rozbudowaną analizę porównawczą procesów integracji regionalnej w ujęciu neoinstytucjonalnym. W latach 1996?1998 był przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a następnie wiceprzewodniczącym międzynarodowej organizacji studenckiej European Democrat Students. W 1997 roku, w wieku 23 lat, zaangażowany w działalność Akcji Wyborczej Solidarność, został najmłodszym posłem na Sejm III kadencji. Pracował w Komisji Spraw Zagranicznych. Jako członek Prawa i Sprawiedliwości w 2001 roku ponownie uzyskał mandat poselski. Zasiadał w sejmowej Komisji Europejskiej. Od 2001 roku przez dekadę pełnił funkcję rzecznika prasowego partii. W 2005 roku współtworzył z sukcesem kampanię śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz zwycięską kampanię parlamentarną Prawa i Sprawiedliwości. Od 2003 roku sprawował funkcję obserwatora Sejmu w Parlamencie Europejskim. W 2004 roku w pierwszych polskich wyborach europejskich został wybrany posłem do Parlamentu Europejskiego. Przystąpił do grupy Unii na rzecz Europy Narodów (UEN). Był pomysłodawcą powołania Koła Polskiego zrzeszającego wszystkich polskich europosłów. Trzy lata później został wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. W kolejnych wyborach europejskich skutecznie ubiegał się o reelekcję, zdobywając na Mazowszu ponad 61 tys. głosów. Współtworzył grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), której został wiceprzewodniczącym. Pełnił funkcję koordynatora w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO). Był również członkiem Komisji Spraw Zagranicznych (AFET). Wiceprezes Polski Razem Zjednoczonej Prawicy.

Stanisław Karczewski (PiS) - w 1981 ukończył studia na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie, uzyskał następnie specjalizację drugiego stopnia z zakresu chirurgii ogólnej. W latach 1998?2002 zasiadał w radzie powiatu grójeckiego (wybrany z listy Akcji Wyborczej Solidarność), a od 2002 do 2005 był radnym sejmiku mazowieckiego. W wyborach parlamentarnych w 2005 został wybrany na senatora VI kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu radomskim. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat senatorski, otrzymując 105 734 głosy. W 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, w nowym okręgu jednomandatowym dostał 37 384 głosy. 9 listopada 2011 został wicemarszałkiem Senatu VIII kadencji.

Źródło: www.parlamentarny.pl, Wikipedia.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych