Niedziela 22 września
Maurycego, Tomasza, Joachima
RADOM aktualna pogoda

Najstarsza tradycja... Wyłoniono Radomskiego Króla Kurkowego [ZDJĘCIA]

dm 2016-06-20 10:07:00

W sobotę na strzelnicy PZŁ w Piastowie k. Radomia, Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu wyłoniło V Radomskiego Króla Kurkowego, którym został Piotr Lutostański. Grand Prix uzyskał natomiast Sławomir Adamiec.

Wybór królów kurkowych to najstarsza tradycja bractw kurkowych w Polsce, której początki sięgają średniowiecza, kiedy strzelano do drewnianego kurka z łuków i kusz, a po upowszechnieniu prochu z rusznic również do drewnianych tarcz.

W średniowieczu prawo magdeburskie nakładało na mieszkańców miast obowiązek ich obrony własnymi siłami podczas wojen i napadów zbrojnych. Każdy cech rzemieślniczy i kupiecki miał wyznaczone do obrony stałe miejsce: ulicę, odcinek murów miejskich, basztę, bramę miejską. Członkowie cechów z konieczności, przez cały rok ćwiczyli się w strzelaniu, urządzali także doroczne zawody sprawdzające ich kunszt strzelecki.

W Radomiu Kazimierz Wielki w 1364 roku zmienił przestarzałe wówczas prawo średzkie na korzystniejsze magdeburskie i nadał mieszkańcom miasta wiele przywilejów, ale i obowiązek obrony miasta. W tej sytuacji prawnej Radom, musiał również posiadać zorganizowany system obrony, z który odpowiedzialni byli przedstawiciele cechów, być może skupionych w konfraternię bracką.

Aż do końca XIX wieku bractwa kurkowe miały charakter formacji obronnej i „szkoły strzeleckiej”. Rozwiązane przez zaborców, zostały odnowione wpierw w Krakowie w czasach II Rzeczypospolitej – ale już jako stowarzyszenia honorowe, patriotyczne, podtrzymujące najpiękniejsze, polskie tradycje.

Współcześnie w Radomiu Bractwo Kurkowe św. Sebastiana powstało w 2012 roku.

Raz do roku, również w Radomiu odbywają się zawody w strzelaniu do drewnianego kura: symbolu waleczności, odwagi i gotowości do obrony swojego terytorium. W tegorocznych zawodach na strzelnicy PZŁ w Piastowie, najlepszym strzelcem okazał się Piotr Lutostański, który przez rok będzie nosił tytuł V Radomskiego Króla Kurkowym. Tegorocznym radomskim wicekrólem kurkowym został Stanisław Zubek.

Grand Prix tegorocznego strzelania kurkowego przypadło Sławomirowi Adamcowi, a karabelę Hetmana Żółkiewskiego zdobył Kazimierz Ciszek.

W radomskich strzelaninach uczestniczyli w tym roku również przedstawiciele bractw z Lublina oraz podlasko – kozieradzkiego.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych