15:32 Przewodniczący Wójcik otworzył 43. nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Radomiu.
15:33 Porządek dzisiejszej sesji znaleźć można tutaj.
15:35 Więcej o nowej siatce szkół, jaka obowiązywała będzie w Radomiu od 1 września 2017 roku - TUTAJ. Oczywiście, będzie ona obowiązywała, jeśli zostanie dziś uchwalona przez radnych...
15:36 Rozpoczynamy od rozpatrzenia projektu uchwały ws. dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów, prowadzonych przez Gminę Miasta Radomia, do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą oraz projektu uchwały ws. dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych prowadzonych przez Gminę Miasta Radomia.
15:42 Karol Semik: Przedstawiamy dwa projekty uchwał. Myślę, że życiorys tych dwóch projektów jest Wam-radnym na tyle znany, że nie będzie problemów z jego przyjęciem. Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w spotkaniach zespołu konsultacyjnego, na których ustalaliśmy nową siatkę szkół w Radomiu. Jest to projekt optymalny. Wiadomo, zawsze znajdą się osoby, którym ten projekt nie będzie pasował, jednak staraliśmy się wysłuchać wszystkich propozycji środowisk szkolnych i uważam, że ten projekt jest optymalny przy takiej ilości szkół, jakie posiadamy.
15:45 Obecnie przedstawiana jest proponowana przez UM nowa siatka szkół w Radomiu.
15:50 Radni najpierw debatują nad pierwszą częścią uchwały.
15:53 Magdalena Lasota: Trudna decyzja, wiele godzin pracy, wiele osób pracowało nad nową siatką szkół. Nie była to łatwa sprawa, bo musieliśmy podjąć decyzję, jaka drogą ma pójść dana szkoła. Było dużo protestów. Również trzeba pamiętać, kto wprowadził tę reformę, a kto musi ją wprowadzić. Nową siatką szkół powinni być wszyscy usatysfakcjonowani. Pan prezydent wziął pod uwagę wszystkie postulaty, a przede wszystkim dobro ucznia. To życie pokaże jak to dalej będzie wyglądało...
15:56 Dariusz Wójcik: Mam dwa pytania. Ile najdalej będzie miał uczeń z domu do placówki szkolnej oraz czy to prawda, że dyrektorzy podstawówek będą mieli nielimitowane liczby klasy. Składam również wniosek o zmianę nazwy PG nr 8 z oddziałami integracyjnymi na PSP nr 30 z oddziałami integracyjnymi.
16:02 Leszek Pożyczka: Chciałbym podkreślić na początku perfekcyjne przygotowanie do wszystkich spotkań przez UM. Ta sieć, która powstała została wypracowana przez urzędników, ale przy znacznym udziale środowisk lokalnych-szkolnych. Moim zdaniem bardzo dobrą decyzją jest przeniesienie w przyszłości VII LO z Gołębiowa I na ul. Warszawską, gdzie obecnie znajduje się PG nr 5. Myślę, że to sprawia, że to liceum będzie popularniejsze, będzie miało lepszy nabór. Ważne jest też to, że powstało nowe liceum - nr 13. Stworzenie takiej szkoły to podniesienie jakości placówek oświatowych w Radomiu. Niepokoi mnie natomiast to, że na koszty tej reformy poniosą przede wszystkim nauczyciele gimnazjum, bowiem duża ich ilość niestety, ale straci pracę.
16:10 Wiceprezydent Semik: Przed gimnazjami, które są przekształcane w szkoły podstawowe - stoi bardzo ciężkie zadanie. To jest określone w ustawie, że obwód dla dziecka z klas 1-3 szkół podstawowych nie może przekraczać 3 km, nie może ono mieć więcej niż 3 km do swojej szkoły, jeśli natomiast chodzi o klasy 4-8 jest to 8 km.
16:16 Radni za chwilę głosować będą ws. wniosku złożonego przez przewodniczącego Wójcika ws. zmiany nazwy PG nr 8 z oddziałami integracyjnymi na PSP nr 30 z oddziałami integracyjnymi.
16:20 Wniosek ten został przez radnych odrzucony.
16:21 Radni przyjęli właśnie uchwałę ws. projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów, prowadzonych przez Gminę Miasta Radomia, do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe.
16:21 16 radnych było "za", jeden radny (przewodniczący Wójcik) przeciw, natomiast 7 radnych wstrzymało się od głosu.
16:22 Teraz czas na uchwałę ws. projektu dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych prowadzonych przez Gminę Miasta Radomia.
16:28 Magdalena Lasota: Kiedy zaczął pracować zespół konsultacyjny, pojawił się w mieście szum, że pan prezydent będzie likwidował licea w Radomiu, co oczywiście było nieprawdą. Pomysłów było kilka, jednak wszystko zostało poddane konsultacjom. Pan prezydent uwzględnił głosy wszystkich środowisk szkolny. Dzisiaj jak funkcjonuje dana szkoła, zależy od dyrektora szkoły, który powinien być menadżerem.
16:34 Kazimierz Woźniak: W moim odczuciu te dwa projekty, są projektami dużego kompromisu. Kompromis ten wynikał przede wszystkim z uległości prezydenta na wnioski składane przez przeróżne środowiska szkolne. To jednak czas zweryfikuje to, nad czym dziś głosujemy i co dziś wprowadzimy.
16:42 Dariusz Wójcik: Wszyscy narzekają na panią minister Zalewską, a przypomnę, że to większość parlamentarna zadecydowała o tym, aby tę reformę wprowadzić. Wynika to z obietnicy przedwyborczej Prawa i Sprawiedliwości. Niektórzy mówią, że pan prezydent poszedł na kompromis, ja uważam, że prezydent się przestraszył, ale cieszę się, że wysłuchał wniosków i propozycji środowisk szkolnych.
16:50 Wiceprezydent Semik: Jakość studentów jest funkcją wielu kryteriów. Egzamin maturalny na poziomie podstawowym, zdaje się, gdy ma się 30%, a ja np. nigdy bym swojemu uczniowi nie zaliczył przedmiotu, jeśli znałby fizykę tylko na 30%.
16:55 - Nigdy nie byłem człowiekiem, który się lękał czegoś lub kogoś. Jestem osobą odważną, ale praktykuje dialog, dlatego rozmawiałem z środowiskami szkolnymi, aby ta nowa siatka szkół była jak najlepsza - dodał Karol Semik.
16:57 Radni uchwalili również projekt dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych prowadzonych przez Gminę Miasta Radomia.
17:03 Najważniejsze decyzję radni już podjęli, jednak nadzwyczajna sesja trwa dalej.
17:05 Uchwała ws. zasad ustalania i przekazywania środków finansowych z budżetu Gminy Miasta Radomia wynikających z rozliczenia podatku od towarów i usług dla samorządowego zakładu budżetowego została przyjęta.
17:20 Podobnie jak uchwała ws. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Radomia na lata 2017 – 2037.
17:22 Tak samo uchwała ws. wprowadzenia zmian w budżecie Miasta Radomia na 2017r.
17:24 Teraz radni debatują nad projektem ws. odstąpienia od obowiązku przetargu i zawarcia 10-letniej umowy dzierżawy nieruchomości położonej w Radomiu przy ulicy Wośnickiej oznaczonej jako działka nr 257/13 o powierzchni 3010 m2 z przeznaczeniem na budowę hali produkcyjno – magazynowej z częścią badawczo – rozwojową oraz biurową.
17:26 W pierwszym etapie firma, która produkować będzie kubki przyjmie do pracy 10 osób, a finalnie będzie to 30 osób.
17:29 Uchwała ta została przyjęta.
17:30 Kończymy naszą relację. Dziękujemy za uwagę.
Przeprowadzka VII LO na XV-lecie. Nowe podstawówki na Michałowie i Nad Potokiem
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>