Nawierzchnie ulic będą wymieniane przy okazji realizowanego przez Wodociągi Miejskie dofinansowanego przez Unie Europejską projektu budowy i modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej.
Jak już pisaliśmy tutaj, projekt został podzielony na dwa zazębiające się etapy. Pierwszy został już zakończony. W jego ramach wykonano m.in. modernizację ujęć i stacji uzdatniania wody, przebudowano sieci wodociągowe i kanalizacyjne w wielu punktach miasta. Dzięki zaangażowaniu miasta odbudowano i zmodernizowano nawierzchnie ulic m.in. Żeromskiego, Malczewskiego, Struga, Wałowa, Mireckiego.
- Łatwo zapominamy o szerokim zakresie prac, które zostały wykonane pod ziemią. A przecież dotyczyły kilkudziesięciu radomskich ulic i wielu dzielnic. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że kilka lat temu np. na ul. Wałowej znajdowały się jeszcze stare, drewniane rury wodociągowe - mówi prezydent Andrzej Kosztowniak.
Drugi etap projektu jest w trakcie realizacji. Całkowita wartość inwestycji wykonanych w jego ramach wyniesie 56 mln euro (prawie 225 mln zł), w tym kwota dofinansowania sięgnie blisko 35 mln euro (prawie 138 mln zł). Resztę wykłada Miasto Radom.
- Istotne jest to, że skorzystaliśmy już z pożyczki dotowanej z NFOŚ. Dzięki umorzeniu 5 procent odsetek zaoszczędziliśmy około 20 mln zł. Teraz przyznano nam 3 procent, znowu będą oszczędności – cieszy się prezes Wodociagów Miejskich, Leszek Trzeciak.
W ramach drugiego etapu m.in. wybudowane zostanie ok. 50 km sieci wodociągowej, ok. 70 km kanalizacji sanitarnej oraz 2,6 km deszczowej. Z innych robót warto wspomnieć o hydroforni na Ustroniu. Społdzielnia przekazała ją miastu i prace już tam trwają. Dzięki temu poprawi się zaopatrzenie tego osiedla w wodę.
- Żeby nie tworzyć niepotrzebnych problemów na ulicach, po robotach ekip wodociągowych do pracy będą przystępować drogowcy. To będzie kompleksowa wymiana całej infrastruktury, tak instalacji podziemnych, jak i nawierzchni, jezdni i chodników - mówi prezydent Kosztowniak. Taki szeroki zakres robot jest możliwy dzięki wspomnianym oszczędnościom, ale też tym uzyskanym po rozstrzygnięciu przetargów i zrezygnowania z budowy spalarni.
Na wiosnę szykowane jest rozpoczęcie prac na ul. Limanowskiego, która będzie największą i najbardziej odczuwalna dla mieszkańców inwestycją. Roboty szykują się także w Śródmieściu na ul. Curie-Skłodwoskiej oraz przy Galerii Słonecznej na zupełnie zdewastowanej ul. Czystej i na Miłej. - Ze względów komunikacyjnych inwestycję na Struga zostawiamy na 2015 roku - informuje prezydent Kosztowniak. Dodaje, że prace wykonane w ramach projektu wystarczą na dziesięciolecia i lokują Radom w czołówce miast Polski i Europy pod względem rozwoju sieci wodociągowej.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>