Poniedziałek 23 września
Bogusława, Tekli, Liberta
RADOM aktualna pogoda

Muzeum Gombrowicza ma już 5 lat!

Tomasz Tyczyński, Muzeum im. W. Gombrowicza we Wsoli, red. K.S. 2014-10-10 17:00:00

Pięć lat temu zainaugurowało swoją działalność Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, będące oddziałem warszawskiego Muzeum Literatury. 10 i 11 października odbyło się uroczyste otwarcie, a 14 października był pierwszym dniem zwiedzania ekspozycji. Od tego czasu odwiedziło muzeum ponad 25 tysięcy osób, zorganizowano ponad 100 wydarzeń kulturalnych i intelektualnych.

- Jesteśmy muzeum dla mniejszości, czytającej i potrzebującej kontaktu z żywym słowem literackim. Przekonaliśmy się, że ta mniejszość nie taka znów mała w bliższych i dalszych okolicach Wsoli. Cieszymy się więc z naszej publiczności, wymagającej i wrażliwej, która chce uczestniczyć w wydarzeniach artystycznych i intelektualnych na wysokim poziomie. Do tej „mniejszościowej” publiczności, stopniowo poszerzającej się o osoby przyjeżdżające do Wsoli z różnych części Polski i świata, adresowana jest nasza oferta - pisze w liście do redakcji Tomasz Tyczyński, dyrektor Muzuem im. W. Gombrowicza we Wsoli.

W spotkaniach autorskich i dyskusjach literackich odbywających się w MWG uczestniczyli wybitni goście, m.in.:  Rita Gombrowicz, Jorge Lavelli, Miquel Grinberg, Marek Bieńczyk, Stefan Chwin, Olga Tokarczuk, Kazimiera Szczuka, Klementyna Suchanow, Mariusz Wilk, Bronisław Świderski, Zbigniew Kruszyński, Andrzej Bart, Marcin Sendecki, profesorowie Jerzy Jarzębski, Andrzej St. Kowalczyk, Rolf Fieguth, a także tłumacze: Jerzy Jarniewicz, Anders Bodeg?rd, Olaf Kühl, Bożena Zaboklicka, Danuta Borhardt, Lajos Palfalvi. O grze i zmaganiu z formą rozmawialiśmy również z aktorami: Edytą Jungowską, Teresą Lipowską, Andrzejem Sewerynem, Krzysztofem  Globiszem, Adamem Ferencym, Janem Nowickim.

W muzuem można było zobaczyć interesujące monodramy i kameralne spektakle, nie tylko Gombrowiczowskie, m.in.: Andrzeja Seweryna „Dziennik”, Ireny Jun „Biesiada u hrabiny Kotłubaj, „Trans-Atlantyk” w wykonaniu Henryka Jóźwiaka, „Z obłoków na ziemię” w reżyserii i z udziałem Jana Nowickiego, a także próby mierzenia się z Gombrowiczowską formą młodych: „Gombrotyp” Przemysława Gąsiorowicza, „A teraz Ja!” Grzegorza Sierzputowskiego, „Dziewictwo” w wykonaniu Aliny Czyżewskiej. 

We Wsoli odbywają się też koncerty ambitnej muzyki z dobrym tekstem, wystąpili m.in.: Magda Umer, Stanisław Soyka, Wojciech Waglewski, Mateusz Pospieszalski, Grażyna Auguścik i Trio Andrzeja Jagodzińskiego, Maja Kleszcz, Krzysztof Daukszewicz, Renata Przemyk, Mariusz Lubomski, Piotr Bukartyk, Chłopcy kontra Basia, Kumka Olik, Pustki, Dominika Barabas Band. Publiczność mogła również posłuchać muzyki poważnej: orkiestry kameralnej Tomasza Radziwonowicza, Klaudiusza Barana i innych.

Muzeum wydało książkę „Gombrowicz i okolice”, dokumentującą pięć lat działalności Muzeum, tom wspomnieniowy o Jerzym Gombrowiczu „A to był Gombrowicz!” przygotowany przez Dominikę Świtkowską, „Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli” pod red. Tomasza Tyczyńskiego i Dominiki Świtkowskiej, tomiki poetyckie w serii „bibuła literacka”: Radosława Wiśniewskiego „Abdykacja” oraz „Czarna taksówka” Roberta Utkowskiego; opiekunem merytorycznym serii jest Jarosław Klejnocki.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych