Sobota 21 września
Jonasza, Mateusza, Hipolita
RADOM aktualna pogoda

Można już składać wnioski emerytalne

dm, ZUS 2017-09-07 08:50:00

Od 1 września można już składać w ZUS wnioski wynikające z obniżenia powszechnego wieku emerytalnego. W 3 dni w całym kraju zarejestrowano blisko 65 tys. takich wniosków, na Mazowszu ponad 7,5 tys. Warto jednak poczekać - nawet kilka dni zwłoki w przejściu na emeryturę może podwyższyć nasze świadczenie.

1 października powszechny wiek emerytalny wyniesie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Pierwsze wnioski emerytalne związane z jego obniżeniem można składać miesiąc wcześniej, czyli już od 1 września.

Początek miesiąca pokazał, że z reformy zamierza skorzystać wielu Polaków. W 3 dni w całej Polsce zarejestrowano w ZUS łącznie blisko 65 tysięcy pierwszorazowych wniosków emerytalnych, które są związane z obniżeniem wieku. Stanowiska obsługujące klientów w sprawach emerytalno-rentowych przyjęły wtedy około 190 tysięcy osób.

Duże zainteresowanie widoczne jest także na terenie działania radomskiego oddziału ZUS (teren południowego Mazowsza), gdzie w tym samym okresie przyjęto ok. 900 wniosków. W samym Radomiu stanowiska emerytalno-rentowe obsłużyły wtedy niemal 2 tys. klientów. Warto zauważyć, że w liczbie przyjętych wniosków znajdują się także te, które zostały przekazane listownie lub przez Internet.

- Zachęcamy naszych klientów do wybierania również tych kanałów komunikacji. Z pewnością skorzystanie z operatora pocztowego lub Platformy Usług Elektronicznych ZUS może okazać się wygodniejsze - zwłaszcza dla osób, które mają problemy z poruszaniem się - mówi Piotr Olewiński, rzecznik prasowy radomskiego ZUS.

Czy należy spieszyć się ze złożeniem wniosku? Niekoniecznie. Po pierwsze warto najpierw poznać prognozę przyszłej emerytury i zdecydować, czy jej wysokość odpowiada naszym potrzebom (prognozę wysokości emerytury przekaże doradca emerytalny).

Po drugie osoby, które już teraz ukończyły 60 lub 65 lat i zdecydowały o przejściu na emeryturę mogą składać wnioski od września, ale i tak Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna im świadczenie od października, bo właśnie wtedy wchodzi w życie reforma emerytalna.

Po trzecie nawet kilka dni zwłoki może podnieść wysokość przyszłej emerytury. Korzystnie będzie np. gdy urodzony 20 stycznia złoży wniosek o emeryturę 20 dnia miesiąca, czyli np. 20 września. Różnica w otrzymywanym świadczeniu będzie w tym przypadku oczywiście niewielka, bo wyniesie kilka złotych. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że emeryturę pobiera się do końca życia, to być może warto wstrzymać się ze złożeniem wniosku.

I wreszcie po czwarte pamiętajmy, że emerytura jest naszym prawem a nie obowiązkiem. Możemy na nią przejść już teraz, ale równie dobrze może to być przyszły miesiąc lub przyszły rok. Decyzja należy do nas.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma przed sobą wiele pracy związanej z obsługą reformy obniżenia wieku emerytalnego, ale jest na to gotowy. Jednym z przygotowań było uruchomienie usługi doradców emerytalnych, którzy pomagają osobom w wyjaśnieniu wszystkich formalności związanych z przejściem na emeryturę.

W lipcu i sierpniu obsłużyli oni w całej Polsce ponad 420 tysięcy osób. W samym Radomiu, gdzie działa 3 doradców, obsłużono prawie 4 tys. klientów. Większość z nich skorzystało z kalkulatora emerytalnego, dzięki czemu ok. 1,8 tys. poznało symulację emerytury (wysokość świadczenia, gdyby przeszli na emeryturę w najbliższym czasie), a niemal tysiąc prognozę emerytury (wysokość świadczenia w zależności od podanego momentu planowanego przejścia na emeryturę).

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych