Nasze miasto jest jednym z pięciu miast garnizonu mazowieckiego, gdzie zagrożenie pieszych jest na takim poziomie, jak np. w Płocku.
Garnizon mazowiecki ma bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W porównaniu z rokiem poprzednim, w 2015 roku doszło do mniejszej liczby wypadków, wypadków ze skutkiem śmiertelnym oraz kolizj. Mniej osób zostało zabitych oraz rannych.
W większości sytuacji wypadki na drogach to wina kierującego. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu to 35 procent z nich to . W 25 procentach przypadków kierowcy nie udzielają pierwszeństwa przejazdu, a w 11 procentach nie udzielają pierwszeństwa pieszemu. Znacznie mniejszy odsetek stanowią wypadki spowodowane nieprawidłowym cofaniem, czy skręcaniem (po 2 procent).
Nieostrożne wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, to natomiast najczęstsza (56 proc.) forma wypadków z winy pieszego. Mniej takich wypadków jest poprzez nieostrożne wejście na jezdnię (13 proc.) i stanie na jezdni, bądź leżenie (10 proc.).
W tym roku w garnizonie mazowieckim było mniej wypadków, kolizji oraz zdarzeń spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących w porównaniu z rokiem poprzednim. W 2015 przebadanych zostało 596 tys. 144 kierwców, z których 2 tys. 163 było pod wpływem alkoholu. W stosunku do 2014 stwierdzono mniej o 580 ujawnień, tj. 21,1 procent.
Tak dobry wynik, jak podkreśla policja, jest spowodowany wieloma akcjami prowadzonymi przez mazowiecką jednostę m.in. "Stop Agresji na drogach". Od 1 stycznia do ostatniego dnia czerwca policja naszego garnizonu zatrzymała 385 praw jazdy.
Od 18 maja br. wprowadzony został w Polsce rygor, który powoduje zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Do 28 czerwca w Polsce zatrzymano 2 tys. 886 praw jazd, z czego 326 w garnizonie mazowieckim, co stanowi 11,30 procent w skali kraju.
Działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, prowadzone przez mazowiecką policję, to oprócz wspomnianej akcji "Stop agresji na drogach", również "Prędkość", "Stop Pirat", czy "Tydzień bezpieczeństwa pieszych". Wszystkie te działania wpływają na bezpieczeństwo na drogach, co widać w wynikach za I półrocze 2015 roku, w którym spadła licza wypadków .
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka: