Uczestnikami projektu była młodzież w wieku 18-30 lat, lokalni liderzy zmian, działacze z organizacji pozarządowych, młodzi przedsiębiorcy i studenci, w sumie 42 osoby. Reprezentowali oni Turcję, Polskę, Litwę, Słowację, Włochy i Rumunię.
- Podczas 10 intensywnych dni rozmawialiśmy o tożsamości, prawach człowieka, równości płci oraz rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet - informuje Katarzyna Pastuszko, uczestniczka projektu. Jak dodaje zróżnicowane prezentacje, plakaty, dyskusje w małych międzynarodowych grupach oraz mini debaty pozwoliły na wymianę informacji, zastanowienie się nad źródłem różnic w poszczególnych krajach oraz omówienie dobrych praktyk.
- Był też element artystyczny. Pod okiem profesjonalnej aktorki teatralnej, przygotowywaliśmy krótkie przedstawienia opowiadające o życiu kobiet w społeczeństwie, w pracy, w domu, w związku oraz modele wychowywania córek - mówi Katarzyna Pastuszko.
Finałowe przedstawienia odbyły się na terenie uniwersytetu, przed studentami i społecznością lokalną. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotograficzna „Kobiety”, ze zdjęć zrobionych przez uczestników w ich krajach.
Wymiana młodzieżowa to również doskonała okazja do poznania innych krajów, nie tylko goszczącego. Każdego wieczoru odbywało się spotkanie z kulturą jednego z krajów partnerskich projektu, przygotowane przez nasze grupy narodowe. - Gospodarze witali nas w tradycyjnych strojach. Poznaliśmy też historię i ciekawostki poprzez quizy, rebusy i zabawy, oglądaliśmy filmy prezentujące walory turystyczne krajów, wspólnie uczyliśmy się tradycyjnych tańców i zabaw, razem śpiewaliśmy krajowe hity i piosenki biesiadne, a także kosztowaliśmy charakterystyczne potrawy. Oczywiście był też wieczór polski - opowiada Katarzyna Pastuszko.
Mieliśmy także okazję zwiedzić Izmir oraz Efes – starożytne miasto jońskie, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wymiany młodzieżowe to 1- lub 2- tygodniowe wyjazdy, gdzie poznaje się wielu międzynarodowych znajomych, nowe kultury, walory turystyczne ćwiczy się język angielski, a przy tym wiele się uczy. Gorąco polecam udział w podobnych wydarzeniach. - zachęca uczestniczka.
Projekt został zorganizowany w ramach programu Erasmus Plus KA1-Youth Exchange, przez organizację Pi Gençlik Dernei.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>