Panie Marszałku!
Bezrobocie wśród młodych to problem ogólnoeuropejski. Młodzi ludzie są jedną z głównych ofiar kryzysu – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Nie ma lepszego czasu na refleksje, wspólne poszukiwanie rozwiązań, niż właśnie okres kryzysu.
Aby skutecznie zmierzyć się z tym wyzwaniem, czyli poprawieniem sytuacji młodych na rynku pracy każdy z nas musi stać się elementem tej ogólnoeuropejskiej dyskusji. Samorząd terytorialny dysponuje przecież środkami - posiada kompetencję społeczną i polityczną, aby godnie stawić czoło problemom, które dotykają nas, młodych ludzi - młodych obywatelek i obywateli województwa mazowieckiego.
Dane z sierpnia b.r. pokazują, że w województwie mazowieckim występują gigantyczne wręcz różnice jeśli o chodzi o stopy bezrobocia. Mamy wyraźny podział na województwo lepszej i gorszej jakości życia.
Przykład: powiat szydłowiecki – 37,3%, radomski – 30,1%, przysuski – 26,5%, a już powiat grójecki – 8,3% i pruszkowski – 8,9%. W samym mieście stołecznym Warszawa bezrobocie wynosi 4,9%, a w Radomiu 22,6%.
Tych kontrastów jest wiele. Można odnieść wrażenie, że w momencie przekroczenia granic obszarów strategicznych dla stolicy znajdujemy się w Mazowieckim gorszej kategorii.
W związku z tym zwracam się do Pana z kilkoma pytaniami:
1. Czy posiada Pan wiedzę jaki odsetek młodych ludzi w wieku 18 – 25 lat w ostatnim roku wyemigrował do innych województw bądź zza granicę? Z których części województwa odnotowano największy odpływ młodych ludzi? Jakie są według Pana przyczyny tego zjawiska i jakie projekty zrealizowano, aby zmniejszyć poziom migracji?
2. Jaka część z funduszy europejskich, która trafia do Naszego województwa zostaje przeznaczona na zwiększenie atrakcyjności dla inwestorów miast w Mazowieckim poza stolicą województwa?
3. Czy samorząd województwa prowadzi lub ma zamiar prowadzić jakiekolwiek projekty, aby poprawić jakość życia w Szydłowcu czy Przysusze (w miejscowościach, gdzie znalezienie pracy jest praktycznie niemożliwe)?
4. Na jakiej podstawie zostały zaplanowane wydatki w Kontrakcie Terytorialnym. Dlaczego zostały pominięte w nim inwestycje kluczowe dla rozwoju regionu radomskiego?
5. Mały i średni przedsiębiorca to główny pracodawca. Ile pieniędzy z budżetu samorządu terytorialnego zostało przekazane na działalność inkubatora przedsiębiorczości w Radomiu, a jakie kwoty zostały przeznaczone na działalność Wojewódzkiego Urzędu Pracy w celu aktywizacji zawodowej w południowej części mazowieckiego? Jak to się ma do wzrostu zatrudnienia w tym regionie, to znaczy – ile obecnie firm współpracuje z radomskim inkubatorem przedsiębiorczości, a ile osób w wieku 18 - 25 lat otrzymało pracę w powiecie radomskim?
W imieniu Ruchu Młodych Twojego Ruchu
Patryk Fajdek
Młody radomianin
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>