Znaczna część wypadków ma miejsce w porze wieczorowo-nocnej, w miejscach, gdzie droga nie jest oświetlona, a idący człowiek bez żadnego oświetlenia jest praktycznie niewidoczny. Każdy pieszy i każdy kierujący rowerem poruszając się po nieoświetlonej drodze ryzykuje swoje zdrowie, a często i życie. Mając to na uwadze policjanci z mazowieckiej „drogówki” podejmują różnego rodzaju działania, by ograniczyć tego typu zdarzenia.
Tym razem, z okazji Mikołajek, policjantów z KWP zs. w Radomiu w działaniach wsparły piłkarki ręczne z drugoligowej drużyny AZS EUST Radom. Osoby odwiedzające dzisiaj radomskie targowiska nie kryły zaskoczenia, gdy z rąk policjantów „drogówki” oraz młodych sportsmenek otrzymywały elementy odblaskowe. Mundurowych najbardziej ucieszył fakt, że obdarowani odblaskami obiecali je nosić.
Warto pamiętać, iż w warunkach niedostatecznej widoczności niezbędne jest zachowanie przez wszystkich uczestników ruchu drogowego podwyższonej ostrożności. Podkreślenia wymaga fakt, że przyczyn tego typu wypadków należy upatrywać zarówno w nieprawidłowym zachowaniu się kierujących względem pieszych, jak i niefrasobliwości samych pieszych, których złudne poczucie bezpieczeństwa skłania do nieostrożnego wchodzenia na jezdnię nawet w bezpośredniej bliskości nadjeżdżającego pojazdu. Od wielu lat bardzo zbliżona jest liczba wypadków zawinionych przez kierowców, jak i samych pieszych.
Podstawowym błędem kierowców, zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych, jest niezachowanie szczególnej ostrożności, w efekcie czego pojawienie się pieszego na przejściu jest dla kierującego zaskoczeniem. Jeśli do tego pojazd porusza się z nadmierną prędkością, to jego zatrzymanie przed torem ruchu pieszego jest po prostu niemożliwe. Na mokrej, śliskiej nawierzchni szanse na uniknięcie wypadku są jeszcze mniejsze. Przy tym, już przy prędkościach kolizyjnych rzędu 20 – 30 km/h, może wystąpić skutek śmiertelny. Przy prędkości 50 km/h pieszy ma około 50 proc. szans na przeżycie, ale już przy prędkości około 80 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że w wielu przypadkach bezpieczeństwo pieszych zależy od nich samych. Każdy pieszy musi uświadomić sobie, nie tylko jakie ma prawa, ale również jakie ciążą na nim obowiązki. Warto więc przypomnieć, że pieszemu m.in. zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych, wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, czy też przebiegania przez jezdnię, zwłaszcza w miejscu do tego zabronionym. Najistotniejsza w okresie jesienno-zimowym jest jednak widoczność, co winno skłaniać pieszych do używania elementów odblaskowych i to nie tylko poza obszarem zabudowanym.
Stosowanie powyższych reguł nic nie kosztuje - za ich niestosowanie można zapłacić cenę najwyższą.
W 2014 roku (styczeń-listopad) na terenie Mazowsza w godz.6-14 doszło do 147 wypadków z udziałem pieszych (2013 – 167 wypadków), w godz.14-22: 259 wypadków (2013 – 309 wypadków), w godz.22-6: 62 wypadki (2013 – 61 wypadków). W wypadkach tych w 2014 (styczeń-listopad) zginęło: w godz.6-14 – 8 osób (2013 – 18 osób), w godz.14-22 – 53 osoby (2013 – 65 osób), a w godz.22-6 – 23 osoby (2013 – 19 osób).
Mazowieccy policjanci dziękują za udział w akcji piłkarkom ręcznym z drugoligowej drużyny AZS EUST Radom, które uczestniczyły w akcji.
Mikołaj rozdawał prezenty na targu przy Wernera [ZDJĘCIA]
Okres jesienno-zimowy to czas, gdy częściej dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. By ograniczyć tragiczne skutki tego typu zdarzeń policjanci z mazowieckiej „drogówki” podejmują różne działania prewencyjne. Tym razem funkcjonariuszy z KWP zs. w Radomiu wsparły piłkarki ręczne z drugoligowej drużyny AZS EUST Radom. Wspólnie rozdawali mieszkańcom odblaski.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu