- Bardzo często o przemocy zaczynamy mówić w momencie gdy jest już za późno, gdy zginie dziecko, kobieta lub mężczyzna. Wtedy zwykle okazuje się, ze środowisko coś wiedziało, coś słyszało, ale nikt nie reagował. W naszym społeczeństwie nadal pokutuje błędne przekonanie, że każdy swoje problemy powinien rozwiązywać w swoim domu i wstydem jest zwracać się po pomoc. My jako miasto chcemy takim stereotypom przeciwdziałać - mówi Anna Kwiecień - wiceprezydent Radomia.
Dzięki realizacji projektu osoby, które doświadczyły przemocy dowiedzą się, gdzie w Radomiu są instytucje, do których można się zwrócić o pomoc.
- Zależy nam na zwiększeniu świadomości społecznej dotyczacącej zagrożeń i skutków przemocy. Będziemy głośno mówić, że przemoc jest czymś złym - podkreśla wiceprezydent. Celem projektu, w ktorym weźmie udział 2 tysiące osób, jest także propagowanie prawidłowych wzorców rodzicielskich.
Na zakończenie projektu - 8 grudnia, planowane jest zorganizowanie konferencji ''Biała Wstążka'', podczas której zostaną podsumowane działania realizowane w trakcie projektu. Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestii przemocy wobec kobiet.
Podczas realizacji ''Radom siła w precyzji - Dom bez przemocy'' - konieczna będzie integracja i zaangażowanie służb zajmujacych się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.
Realizację głównych działań zaplanowano od września do grudnia br. Projekt będzie koordynowany przez MOPS, gdyż to dzięki niemu gmina otrzymała grant w wysokości 58,5 tysiąca zł na jego realizację. Całkowite koszty realizacji projektu to 73, 5 tys. zł, z czego 15 tys. to wkład własny gminy. Projekt będzie realizowany w ramach Programu Osłonowego MPiPS ''Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie''.
Miasto chce przeciwdziałać przemocy. Po wakacjach rusza projekt i kampania społeczna
Przeprowadzenie informacyjnej kampanii społecznej, uruchomienie punktu informacyjno-konsultacyjnego i zorganizowanie warszatów dla rodziców to główne elementy projektu "Radom siła w precyzji - Dom bez przemocy", który od września rusza w Radomiu. Celem nadrzędnym jest poprawa sytuacji rodzin zagrożonych zjawiskiem przemocy w rodzinie.
Od lewej: Halina Janiszek - dyrektor MOPS, Anna Kwiecień - wiceprezydent Radomia i Marcin Gierczak - zastępca dyrektora MOPS.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu