Projekt pod nazwą „Szlak twórczości architektonicznej Stefana Szyllera” otrzymał właśnie dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013, Działanie 6.2 Turystyka. Właśnie dziś w Delegaturze Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu podpisany został w tej sprawie dokument.
Podpisy złożyli wicemarszałek województwa mazowieckiego Leszek Ruszczyk oraz proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu ks. kanonik Roman Adamczyk. - Cieszę się, że Radom znów wypięknieje oraz że miasto zyska nową ofertę turystyczną – powiedział tuż po podpisaniu marszałek województwa, który sam pochodzi z Radomia.
Dofinansowanie opiewa na ponad 734 tys. złotych, z czego 245 tys. to wkład własny parafii. - Projekt dotyczy głównie obiektów południowego województwa zaprojektowanych przez jednego człowieka, Stefana Szyllera – mówi proboszcz parafii, ks. Roman Adamczyk. - Przy każdym z budynków wpisanych w szlak znajdzie się tablica informacyjna wraz z kodem, dzięki któremu każdy będzie mógł sobie sczytać informacje na jego temat – dodaje.
Filarem „Szlaku twórczości architektonicznej Stefana Szyllera” będzie radomska parafia, która choć ma 60 lat już została wpisana do rejestru zabytków. Ponadto obejmie on: kościół św. Barbary w Pionkach, kościół w Jedlni Poświętne, parafię w Suchej, Białobrzegach, Cerekwi i Przytyku, a także magazyny radomskiej fabryki tytoniowej przy ul. Wierzbickiej w Radomiu oraz część dawnej radomskiej fabryki broni.
Dzięki dofinansowaniu na projekt parafia na Glinicach odnowi cały front kościoła od strony ul. Słowackiego. Ma na to czas do końca czerwca tego roku. Kapitalny remont kościoła ruszył się w kwietniu 2013 roku. Prace zaczęto od najwyższej wieży kościoła, wyremontowano przykościelny plac, a na murze wokół świątyni zainstalowano ogrodzenie o wysokości ok. 1,5 metra.
W kolejnym etapie roboty objęły hełm najwyższej wieży, następnie skupiono się na elewacji całej wieży wraz z figurą Jezusa. Kościół zdobi także iluminacja, której pierwsze części zainstalowano pod koniec minionego roku. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Pierwszy etap remontu został zrealizowany dzięki pieniądzom własnym parafii, drugi za środki finansowe z miejskiej kasy, trzeci zostanie zrealizowany z właśnie przyznanych funduszy unijnych.
Nowo powstający szlak dopełni ok. 200 stronicowa publikacja, w której znajdziemy szczegółowe opisy budynków wraz z życiorysem autora oraz jego architektonicznymi dokonaniami. Nie zabraknie również broszur zawierających skrótowe informacje na temat szlaku.
Obecnie parafia czeka na rozstrzygnięcie konkursu dotyczącego kolejnej dotacji w departamencie kultury. Ma to nastąpić do końca tego miesiąca.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>