Radomski marsz to część ogólnopolskiej akcji, która ma być odpowiedzią na projekt ustawy, przygotowany przez fundację Pro Prawo do Życia i Instytut na Rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”, całkowicie zakazujący aborcji. Zdaniem organizatorów, zaproponowane zmiany w ustawie idą za daleko także ze względu na wprowadzenie kary więzienia dla kobiet, które zdecydują się na aborcję i uchylenie badań prenatalnych.
Czarny protest w Radomiu zacznie się o godz. 16. Najpierw zaplanowano pikietę pod Urzędem Miasta od strony ulicy Żeromskiego. Następnie uczestnicy przejdą w czarnym marszu pod siedzibę Prawa i Sprawiedliwości w Radomiu, pod którą chcą złożyć wieszaki, które mają być tu symbolem aborcji dokonywanych kiedyś nimi domowym sposobem. - Stąd nasz apel do osób, które zainteresowane są udziałem w proteście, aby przyniosły ze sobą druciane wieszaki. Nasz protest potrwa do godziny 18 - informuje Marcin Dąbrowski, przewodniczący SLD w Radomiu, współorganizator protestu.
Do ugrupowań, które wsparły protest, dołączyły również Platforma Obywatelska i Nowoczesna. Jednocześnie organizatorzy zapewniają, że dokładane są wszelkie starania, aby z protestu nie stworzyć promocji politycznej. - W ramach prac komitetu organizacyjnego uzgadniamy od samego początku ograniczenia w tym zakresie. Jest to protest społeczny, który ma na celu doprowadzenie do niezaostrzania przepisów aborcyjnych - zapewnia Marcin Dąbrowski.
Posłanka Anna Białkowska z PO uważa, że dotychczasowe zapisy ustawowe powinny być utrzymane, gdyż są efektem kompromisu wielu środowisk. - Zaproponowane obecnie zmiany idą zbyt daleko, cofają nas do średniowiecza - powiedziała w zebrra.tv.
Także Nowoczesna popiera poniedziałkowy protest. - Uważamy, że za całkowitym zakazem aborcji kryje się hipokryzja jego inicjatorów oraz będąca kwestią czasu tragedia wielu kobiet - twierdzi Katarzyna Kalinowska, przewodnicząca radomskich struktur partii. Jak tłumaczy "państwo nie ma prawa narzucać światopoglądu, ani układać kobietom życia drakońskim, zacofanym prawem".
- Nowoczesna wpiera także radomskie kobiety. Jako jedyni zgłosiliśmy bowiem projekt pełnego dofinansowania zabiegów in vitro przez nasze miasto. Tylko w ciągu jednego roku mogłoby skorzystać z niego aż 150 par – powiedziała Katarzyna Kalinowska, przewodnicząca Nowoczesnej w Radomiu.
Tymczasem, jak podaje Radio Plus, biskup radomski Henryk Tomasik zachęca diecezjan do krucjaty modlitewnej na rzecz ochrony życia każdego człowieka. Biskup prosi, aby w każdą niedzielę przed błogosławieństwem odmawiana była modlitwa św. Jana Pawła II w obronie życia ludzkiego.
- Niech ta modlitwa towarzyszy parlamentarzystom podczas dyskusji i debat sejmowych, mających na celu wypracowanie prawa chroniącego ludzkie życie. Proszę także o modlitwę w tej intencji w rodzinach, grupach formacyjnych i indywidualnie - apeluje biskup radomski. Ta wzmożona modlitwa ma trwać w poszczególnych parafiach do Uroczystości Bożego Narodzenia.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>