Środa 27 listopada
Waleriana, Wirgiliusza, Ody
RADOM aktualna pogoda

Marsz Wolności przeszedł przez centrum. ''Błękitna Armia powraca do Polski'' [ZDJĘCIA]

red. K.S. 2014-11-10 14:00:00

Huki, strzały, śpiew żołnierzy - tak po raz 10. uczniowie ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego wraz z władzami miasta, grupami rekonstrukcyjnymi i radomianami uczcili kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wszyscy przemaszerowali ulicą Żeromskiego pod pomnik Czynu Leginów. Wydarzenie miało wymiar radomski, a to za sprawą inscenizacji przygotowanej przez kochanowszczaków.

Jubileuszowy marsz wolności społeczności VI LO upamiętniający 96. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę odbył się pod hasłem "Błękitna Armia powraca do Polski".

Armia ta powstała we Francji. Była to 80-tysięczna, bardzo dobrze wyszkolona i wyposażona, profesjonalna armia, która weszła w skład formującego się wojska polskiego. Poprzez animozje, które występowały między Hallerem a Piłsudskim, armia ta była zupełnie przemilczana w okresie międzywojnia, a po przewrocie majowym w ogóle się o niej nie mówiło. Haller i Piłsudski nie lubili się, ponieważ Błękitna Armia powstała u boku Romana Dmowskiego i Narodowej Demokracji. Uczniowie liceum Jana Kochanowskiego postanowili więc tę zapomnianą armię przypomnieć. Okazało się, że rzeczywiście mało kto o niej pamięta, bo grupa powstała przy liceum, jest zaledwie trzecią grupą rekonstruującą jej dzieje w skali całego kraju.

Adam Duszyk, historyk z ZSO nr 6 w Radomiu przybliżył uczestnikom obchodów historię powstania Błękitnej Armii Generała Hallera, opowiedział o słynnych błękitnych mundurach oraz wymarszu młodych żołnierzy z Radomia. - W 1918 roku młodzi chłopcy, mniej więcej siedemnastoletni, zaciągali się do wojska i dokładnie tak, jak dziś obserwujemy, wyruszali na wojnę – mówił Adam Duszyk.

Tym razem zamiast gen. Hallera Radom "odwiedził" płk Józef Piłsudski, a w rolę pułkownika wcielił się Adam Wasilewski, zastępca dyrektora VI LO im. J. Kochanowskiego. Zaprezentowano oddział Ochotniczej Ligii Kobiet, harcerzy oraz wojaków, którzy wyruszyli z Radomia, by włączyć się do armii Polski i bronić granic naszego kraju.

Na zakończenie odbył się przemarsz grup rekonstrukcyjnych i społeczności szkolnych pod Pomnik Czynu Legionowego w Rynku i złożenie kwiatów.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych