Wizyta Prezydenta miasta Chef-Chaouen jest konsekwencją i realizacją postanowień umowy o współpracy między Radomiem a Chef-Chaouen, zawartej 29 maja br. podczas pobytu prezydenta Andrzeja Kosztowniaka w Maroko. Zapisy umowy mówią o współpracy w dziedzinie gospodarczej, turystycznej, kulturalnej oraz dotyczącej transferu wiedzy, umiejętności i technologii. Czas trwania umowy wynosi 4 lata.
Kilkudniową wizytę rozpoczęło spotkanie z prezydentem Radomia Andrzejem Kosztowniakiem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Dariuszem Wójcikiem. Prezydent marokańskiego miasteczka w pierwszej kolejności odwiedzi miejskie spółki Radkom oraz Wodociągi Miejskie. - Rolą władz miasta jest tworzenie warunków dla wzajemnych kontaktów między przedsiębiorstwami i instytucjami miast partnerskich – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Andrzej Kosztowniak.
Jak poinformował gość z Maroka, Chef-Chaouen w szczególności chciałby skorzystać z wiedzy i doświadczenia Radomia w zakresie zarządzania woda oraz odpadami komunalnymi. - Wizyta rozpoczyna nasza współpracę. Możemy się od was bardzo dużo nauczyć nie tylko w dziedzinie ochrony środowiska – powiedział Mohamed Sefiani. Marokańskiego partnera interesuje także współpraca z działającymi na terenie Radomia przedsiębiorstwami prywatnymi branży przetwórstwa owocowo-warzywnego oraz budowy łodzi i jachtów.
Jeszcze nie wiadomo kiedy radomscy przedsiębiorcy będą mogli udać się z wizytą do Maroka. - W najbliższych miesiącach przyjadą do Radomia marokańscy specjaliści, którym przekażemy wiedzę na temat utylizacji odpadów oraz zarządzania gospodarką wodną. Dopiero na podstawie tej wiedzy zostaną zaplanowane wizyty studyjne u naszych marokańskich przyjaciół. Dodam, że naszą rolą jest skojarzyć przedsiębiorców z tych dwóch państw, a o konkretnej współpracy będę decydować oni sami – wyjaśnił prezydent Radomia.
Maroko to jedyne państwo afrykańskie uprzywilejowane w Unii Europejskiej, co zapewnia wolny handel na jego obszarze. To otwiera wiele drzwi radomskim przedsiębiorcom. Dodajmy, że miasto Chef-Chaouen to również piękna turystyczna prowincja, która jako całość została wpisana na listę UNESCO.
Działania na rzecz nawiązania kontaktów z marokańskim partnerem trwają od kilku lat. Przypomnijmy, że w lutym 2011 roku w Radomiu przebywała z wizytą delegacja z Ambasady Królestwa Maroka. Jej uczestnicy spotkali się z władzami Radomia w Urzędzie Miejskim, gdzie zostały im zaprezentowane możliwości związane z inwestowaniem w Radomiu. Złożyli także wizytę na Politechnice Radomskiej i oglądali tereny inwestycyjne na Wośnikach i w Wólce Klwateckiej. Gości z Maroka interesowały szczególnie nasze doświadczeniami i osiągnięcia dotyczące ochrony zabytków, zwłaszcza w aspekcie rewitalizacji starej części miasta, a także gospodarka odpadami komunalnymi. Podczas wizyty w 2011 roku wstępnie omówiono także możliwości współpracy Radomia z jednym miast marokańskich.