Aby wyniki były jak najbardziej wiarygodne służby i instytucje biorące udział w przedsięwzięciu przeprowadziły badanie w tym samym czasie, czyli w środę 21 stycznia w godzinach od 18.00 do 20.00. - Policzone zostały osoby przebywające w zarówno w placówkach pomocowych jak i w tak zwanych miejscach niemieszkalnych.
- Okazało się, że tego dnia na terenie Radomia udało się dotrzeć do 287 osób bezdomnych, 239 mężczyzn, 41 kobiet oraz 7 dzieci – mówi Justyna Piątek, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu. - W placówkach działających na terenie Radomia przebywało wówczas 98 osób, 69 mężczyzn, 22 kobiety i 7 dzieci, w miejscach czasowego pobytu czyli w szpitalach, areszcie śledczym oraz zakładach opiekuńczo – leczniczych – 156 osób - dodaje rzecznik.
Streetworkerki, straż miejska oraz policja dotarły także do osób przebywających między innymi w pustostanach, ogródkach działkowych czy na klatkach schodowych. Przebywały tam 33 osoby, 28 mężczyzn oraz 5 kobiet). Tegoroczne liczenie pokazuje, że liczba osób bezdomnych w Radomiu znacznie wzrosła. W 2013 roku podczas badania w Radomiu zliczono 74 osoby. Wówczas nie brano jednak pod uwagę osób przebywających w szpitalach, areszcie śledczym oraz zakładach opiekuńczo – leczniczych.
Zdaniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dane na temat osób bezdomnych przebywających na terenie danej gminy, może być podstawą do podejmowania konkretnych decyzji, np. o wybudowaniu noclegowni czy domu dla osób bezdomnych, a także prowadzenia odpowiedniej polityki mieszkaniowej.
W radomskiej akcji badania osób bezdomnych uczestniczyli: Dom Dla Bezdomnych MOPS, Dom Dla Bezdomnych Kobiet i Noclegownia Caritas Diecezji Radomskiej, streetworkerki, „Dobro Czynić” Misja Charytatywna Kościoła Chrystusowego RP, Fundacja Chrześcijańska JHS, szpitale, Areszt Śledczy, Straż Miejska oraz policja.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>