Program Leonardo da Vinci jest częścią programu edukacyjnego Unii Europejskiej "Uczenie się przez całe życie" (Lifelong Learning Programme). Wspiera działania w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego. Jest realizowany od 1 stycznia 2007r. do końca grudnia 2013r. Program promuje innowacyjne podejście do edukacji i doskonalenia zawodowego w taki sposób, aby systemy kształcenia jak najpełniej odpowiadały potrzebom rynku pracy.
W 2011 roku dwa złożone przez KWP zs. w Radomiu projekty mobilności pt.: „Bezpieczny Senior – poprawmy bezpieczeństwo osób starszych” oraz „Europejskie zarządzanie logistyczne w jednostkach Policji – jak nie tylko przetrwać, ale i zwyciężyć” zostały ocenione przez Narodową Agencję bardzo wysoko i otrzymały dofinansowanie w ramach Programu Leonardo da Vinci "Uczenie się przez całe życie".
Dzięki tym projektom grupa 27 funkcjonariuszy z mazowieckiej i małopolskiej Policji mogła wyjechać na wizyty do Niemiec i Wielkiej Brytanii w celu poznania metod prewencyjnej ochrony osób starszych i zarządzania logistycznego u naszych zagranicznych partnerów. Wizyty zaowocowały wymianą doświadczeń i przeniesieniem na nasz grunt ciekawych rozwiązań stosowanych przez Policję angielską i niemiecką. Wartością dodaną wszystkich trzech zagranicznych wyjazdów w ramach Programu Leonardo da Vinci było wzbudzenie u uczestników zainteresowań językiem i krajem gospodarzy, nawiązanie współpracy zawodowej, co niewątpliwie zaowocuje w przyszłości poprawą efektów naszej pracy.
Podczas konferencji podsumowano udział mazowieckich policjantów w programach unijnych. Gościliśmy między innymi z tej okazji Wicewojewodę Mazowieckiego Dariusza Piątka i Wicemarszałka województwa Leszka Ruszczyka. Zaproszenie przyjął także sekretarz miasta Radom Rafał Czajkowski oraz przedstawiciele z Komendy Głównej Policji i komend wojewódzkich z Krakowa, Bydgoszczy,Kielc oraz Łodzi. Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji mł. insp. Rafał Batkowski w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie doświadczeń i dobrych praktyk zdobytych u partnerów zagranicznych, angielskiej i niemieckiej Policji, w ramach Programu Leonardo da Vinci. Pomogły one w realizacji kampanii społecznej „Bezpieczny SENIOR”, którą prowadzimy od ponad roku. Roztacza ona coraz szersze kręgi, angażując już nie tylko instytucje działające na rzecz osób starszych, ale również samych seniorów.
Zwrócono uwagę na trwający od niedawna w Radomiu, a wzorowany na modelu angielskim, projekt adresowany także do seniorów – "Karta pierwszego kontaktu".
Goście z Niemiec i Wielkiej Brytanii mówili jak o bezpieczeństwo osób starszych dba się w ich krajach. Policjanci KWP zs. w Radomiu zaprezentowali założenia kampanii „Bezpieczny Senior – poprawmy bezpieczeństwo osób starszych” oraz „Europejskie zarządzanie logistyczne w jednostkach Policji – jak nie tylko przetrwać, ale i zwyciężyć”, które otrzymały dofinansowanie w ramach Programu Leonardo da Vinci "Uczenie się przez całe życie".