Jak informuje Mateusz Nesterok, który występował w imieniu poszkodowanego Aleksandra Palickiego, rozporządzenie ministra edukacji z 29 grudnia 2014 roku wprowadzające nowy wzór legitymacji z nr PESEL od roku szkolnego 2015/2016, przy czym wprowadza możliwość wydawania jeszcze w roku szkolnym 2015/2016 legitymacji wedle poprzedniego wzoru. W takim przypadku, należy uzupełnić numer PESEL odręcznie i opatrzyć go pieczęcią urzędową szkoły.
Rozporządzenie mówi także o tym, iż legitymacje wydane na dotychczasowych drukach zachowują ważność pod warunkiem uzupełnienia o dane PESEL, nie wskazując przy tym terminu uzupełnienia tych danych. I tu leży sendo sprawy. We wrześniu 2014 roku uczniowie otrzymali bowiem na legitymacjach szkolnych prawnie obowiązujące przedłużenia ważności do dnia 30 września 2015 roku.
- Treść rozporządzenia nie ma mocy mogącej te zapisy unieważnić. Tym samym okres vacatio legit dla legitymacji wydanych przed rokiem szkolnym 2015/2016 trwa formalnie do końca ważności pieczątek na legitymacji, a więc do 30 września 2015 roku. Przed upływem tego dnia nie ma możliwości uznania tych legitymacji za nieważne z powodu braku na odwrocie numeru PESEL ucznia - tłumaczy Mateusz Nesterok. - Dlatego legitymacje takie należy uznać za obowiązujące, albowiem ich ważność przedłużono do dnia 30 września 2015 roku jeszcze przed wejściem w życie rozporządzenia.
Mateusz Nesterok zwraca też uwagę na zamysł, jakim kierował się minister edukacji zmieniając wzory legitymacji szkolnych. Było nim ułatwienie korzystania z systemu publicznej opieki zdrowotnej osobom niepełnoletnim, które nie posiadają dokumentów tożsamości z numerem PESEL.
- Efektem pobocznym jest możliwość korzystania z tego zapisu przez różnego rodzaju instytucje państwowe mające dostęp do bazy PESEL. Natomiast dla wszelkich pozostałych podmiotów numer PESEL na legitymacji szkolnej nie ma żadnego znaczenia, jest zupełnie zbędny. Tym bardziej nie jest on niezbędny do stwierdzenia prawa do korzystania z ulgi podrzędnemu pracownikowi spółki prawa handlowego, jaką jest Koleje Mazowieckie - argumentuje Mateusz Nesterok.
- Oczywiście Koleje Mazowieckie informują media o dobrodusznym przedłużeniu terminu, nie wskazując na swoją wcześniejszą błędną interpretację przepisów - stwierdza Mateusz Nesterok.
Powtórzmy więc raz jeszcze: do dnia 30 września 2015 roku Koleje Mazowieckie nie będą nakładać opłaty dodatkowej na uczniów podróżujących z legitymacją szkolna bez numeru PESEL.
Pismo Aleksandra Palickiego do Kolei Mazowieckich tutaj
Odpowiedź Kolei Mazowieckich tutaj
Oświadczenie Kolei Mazowieckich o odstąpieniu od karania uczniów tutaj
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>