- To będzie prawdziwe święto społeczeństwa obywatelskiego, bo dowiemy się, co radomianie zdecydowali, jeśli chodzi o projekty, które będą realizowane z funduszy budżetu obywatelskiego. Chcemy się spotkać i podziękować zaangażowanym, którzy składali wnioski, którzy promowali swoje projekty i radomianom, którzy oddali swoje głosy – mówi Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia.
W sumie do urzędu wpłynęło 357 wniosków. Ostatecznie na karcie do głosowania znalazło się 185 projektów. Wśród nich nie zabrakło pomysłów na nowe place zabaw, siłownie plenerowe czy ciągi pieszo-rowerowe. Swoje miejsce znalazły także projekty skierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Dużą popularnością cieszyły się pomysły dotyczące promocji miasta czy projekty związane z tzw. małą architekturą. W głosowaniu wzięło udział 12 tys. radomian.
- Budżet obywatelski to narzędzie niezwykłe. Narzędzie, mające sens tylko wtedy, kiedy zaangażują się w nie mieszkańcy miasta. I tak też się dzieje. Radomianie bardzo mocno się angażują, zgłaszają projekty, później ciężko pracują przy ich promocji. W tym roku urna mobilna na zaproszenie mieszkańców wyjechała 150 razy. Chcemy radomianom za ich zaangażowanie podziękować, bo dzięki nim Radom zmienia się na lepsze – dodaje Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia.
Uroczyste ogłoszenie wyników budżetu obywatelskiego odbędzie się w niedzielę 9 lipca o godz. 19:00 w Muszli Koncertowej w parku im. Tadeusza Kościuszki. Wydarzeniu będą towarzyszyć dwa koncerty. O godz. 17:00 zagra duet Mateusz Strzelecki i Paulina Garlińska „Klasyka na skrzypce i gitarę”. Natomiast o godz. 19:30 wystąpi Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn.