Uroczystości zaplanowane na niedzielę 17 sierpnia rozpoczną się mszą św. w kościele parafialnym w Pelagowie – Trablicach z udziałem ks. bp. Henryka Tomasika, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i związkowych. Po zakończeniu mszy jej uczestnicy przejdą na teren dawnej plebanii, gdzie nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz poświęcenie obiektu, który zostanie udostępniony dla zwiedzających.
Obiekt służyć będzie zachowaniu pamięci o księdzu Kotlarzu, bohaterskim kapelanie Radomskiego Czerwca, zmarłym w wyniku pobicia przez służbę bezpieczeństwa. Jednocześnie budynek będzie mieć dodatkową funkcję społeczną, w kilku pomieszczeniach od września planowane jest uruchomienie punktu przedszkolnego. Poza wystawą przekazaną gminie przez IPN, eskpozycja o księdzu Kotlarzu wzbogacona będzie m.in. o pamiątki w postaci dokumentów, fotografii, które zachowały się z czasów gdy był proboszczem parafii w Pelagowie.
Dużą pomoc w urządzeniu ekspozycji gmina Kowala otrzymała z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki tej instytucji powstała główna część wystawy, na którą składa się kilkanaście paneli przedstawiających kolejne etapy życia ks. Kotlarza, od dzieciństwa w Koniemłotach, po okres posługi w parafii Pelagów. Wystawa została wzbogacana o kolejne eksponaty. Wiele pamiątek przekazał obecny proboszcz parafii w Pelagowie – Trablicach ks. Jan Podsiadło. Pomoc w tym zakresie okazali również mieszkańcy gminy, przekazując zdjęcia ze swoich rodzinnych archiwów.
Działania na rzecz odnowienia dawnej plebanii ks. Kotlarza i urządzenia w niej izby pamięci wójt Sławomir Stanik podjął w 2012 roku W ciągu kilku miesięcy gmina pozyskała prawo do nieruchomości i opracowała kosztorys adaptacji budynku. Na wykonanie inwestycji udało się pozyskać dotację z unijnego programu "Odnowa i Rozwoju Wsi" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Ks. Roman Kotlarz, niezłomny kapłan, męczennik czasów komunizmu, przez piętnaście lat był proboszczem parafii w Pelagowie - Trablicach. Nazywany jest legendarnym kapelanem robotników radomskiego Czerwca 1976. W trakcie protestów błogosławił protestujący tłum i modlił się wraz z wiernymi w intencji pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. Prześladowany przez służbę bezpieczeństwa, zmarł na skutek pobicia przez „nieznanych sprawców".
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>