Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Kopali aż wykopali! Sprawdziły się przewidywania [ZDJĘCIA]

sas 2015-07-31 17:54:00

Tegoroczne prace badawcze na płycie radomskiego rynku nakierowane były na znalezienie studni. Archeolodzy kopali i kopali aż wykopali, i to nie jedną, a dwie studnie o drewnianej konstrukcji. Trwają prace, które potwierdzą wstępnie określony przez naukowców czas ich powstania.

Foto: facebookowy profil Archeologia Ziemi Radomskiej

Ubiegłoroczne badania archeologiczne na radomskim rynku zostały wznowione w pierwszym tygodniu kwietnia. Pierwsza studnia znajduje się w południowo-wschodniej części placu rynkowego, naprzeciwko dawnej apteki mieszczącej się niegdyś w kamienicy Rynek 12. Wymiary wewnętrzne odkrytej konstrukcji drewnianej studni wynoszą ok. 130 x 130 cm. Archeolodzy są zdania, że dotychczas odsłonięte deski pochodzą nie wcześniej, niż XVIII – XIX wieku.

- Wykazują one tzw. cechy tartaczne, czyli deski użyte do budowy zostały „wyheblowane” ze wszystkich stron – wyjaśnia na fanpage Archeologia Ziemi Radomskie jJoanna Marciniak-Barczyk, archeolog spółki „Rewitalizacja”, która nadzoruje badania. Druga studnia znaleziona została w wykopie w południowo -zachodniej części rynku. Odsłonięta konstrukcja ma wymiary ok. 130 x 130 cm. - Wykonana została z dranic, jednakże w chwili obecnej nie można jednocześnie stwierdzić, czy jest to konstrukcja średniowiecznej, czyli XIV – XV wiecznej studni przyratuszowej. Może to być również obiekt późniejszy, jak również tylko w późniejszym okresie remontowany i naprawiany, czyszczony lub pogłębiany. W tym wypadku istnieje możliwość, że niektóre partie drewnianej cembrowiny zostały wymienione. Tutaj również prace eksploracyjne w dalszym ciągu są prowadzone – tłumaczy archeolog.

W ziemi wykopanej przy odkrywaniu studni znajduje się bardzo przemieszany materiał zabytkowy, który poddany zostanie zabiegom konserwatorskim. O tym, że tegoroczne badania skupią się na odnalezieniu studni mówił jeszcze przed wznowieniem prac Mariusz Mróz, prezes spółki „Rewitalizacja”. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Pierwsze prace archeologiczne na płycie Rynku prowadzone w obrębie dawnego radomskiego ratusza (strona zachodnia Rynku) rozpoczęły się latem ubiegłego roku. Wówczas odkryto fundamenty dawnego ratusza, a także materiał zabytkowy w postaci średniowiecznej i nowożytnej ceramiki naczyniowej. Ustalono także pierzejową zabudowę średniowieczną, czyli frontową ścianę zabudowy. Podczas prac w 2014 roku archeolodzy natrafili również na głaz o obwodzie ponad 7 metrów, który po raz pierwszy został znaleziony w 1926 roku w trakcie kopania rowów pod wodociągi miejskie, a następnie wydobyty na powierzchnię i ustawiony na rynku.

Dodajmy, że plany rewitalizacji płyty radomskiego rynku w latach 2015-2016 przewidują rekonstrukcję bryły ratusza. Koncepcja przewiduje ulokowanie w nim Rady Miejskiej oraz części wydziałów Urzędu Miejskiego, prowadzących intensywną obsługę mieszkańców, jak np. Wydział Spraw Obywatelskich lub Wydział Komunikacji.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych