Prezydent przyznał, że miasto jest gotowe rozwijać projekt jakim jest PL Radom. Jak stwierdził, by port odniósł w przyszłości sukces potrzebne są dwa warunki: atrakcyjna siatka połączeń i inwestycje lotniskowe.
Radosław Witkowski tak to wyjaśnia: - W pierwszej kolejności zdecydowaliśmy o zbudowaniu atrakcyjnej siatki połączeń, bo lotnisko nie jest lotniskiem samym dla siebie, a musi spełniać rolę portu lotniczego. Po uzyskaniu tej atrakcyjnej siatki połączeń, musimy pozyskać kapitał na jego rozwój. Prezydent dalej tak to wyjaśnił: - Siatka, która jest już oferowana obecnie zostanie wkrótce uzupełniona i będzie atrakcyjna dla podróżnych. Pozostanie kwestia, aby tych podróżnych przekonać do korzystania z Portu Lotniczego Radom, a także pozyskiwania kolejnych przewoźników. Tego nie osiągnie się bez inwestycji.
Prezydent zwrócił uwagę, że zakres niezbędnych inwestycji w PL Radom zamknie się kwotą rzędu 70 milionów złotych. - Dziś z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że gminy na pewno na wsparcie w takiej wysokości nie stać. Te pieniądze musimy pozyskać z zewnątrz – stwierdził prezydent i dodał, że jest szansa na uzyskanie takich środków z dwóch źródeł - ministerstwa obrony narodowej i emisji akcji.
- Usłyszeliśmy dziś podczas sesji bardzo ciekawą wypowiedź posła Marka Suskiego, który zaoferował swoją pomoc w rozmowach z Ministerstwem Obrony Narodowej. Mamy świadomość, że Port Lotniczy jest portem współużytkowanym ze stroną wojskową i na pewno część zadań możemy dzielić z wojskiem. Umożliwia to korzystanie z funduszy MON w celu przeprowadzenia zakresu inwestycyjnego.
Poza wydłużeniem i przebudowaniem pasa startowego wraz oświetleniem nawigacyjnym do najpilniejszych inwestycji należą: budowa płyty postojowej, instalacja świateł podejścia ALPHA ATA kat I i ILS kat. I oraz rozbudowa sieci wod-kan., ciepłowniczych, elektroenergetycznych i teletechnicznych. Znalazły się one we wniosku do sfinansowania ich w ramach tzw. Specustawy Lotniskowej.
Prezydent zamierza rozpocząć proces pozyskiwania kapitału z nowej emisji akcji w połowie roku 2016. – Dzięki temu już w roku 2017 będziemy mogli przeprowadzać te, nie tyle niezbędne inwestycje, co wymagane prawem unijnym. Implementacja tej dyrektywy europejskiej nakłada na wszystkie porty lotnicze w Europie określone obowiązki i PL Radom te wymagania także spełnić musi – stwierdził Radosław Witkowski.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>