Kobiety z list Platformy Obywatelskiej w Radomiu stawiają na rozwój, edukację i opiekę. - Ogromnym problemem Radomia jest bezrobocie, tymczasem, kierunki kształcenia zawodowego w szkołach nie odpowiadają na zapotrzebowanie rynku pracy. Mimo dużego bezrobocia, pracodawcy mają problem ze znalezieniem odpowiedniego pracownika – powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Anna Maria Białkowska, która startuje do sejmiku województwa mazowieckiego.
Jej zdaniem szansa na rozwój szkół zawodowych jest w najbliższej perspektywie finansowej UE. - Parki maszynowe w szkołach są ubogie, a samorządów nie stać na ich doposażenie, dlatego tak ważne jest sięgnięcie po fundusze europejskie – wyjaśniła.
Z kolei Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz (kandydatka do Rady Miejskiej, obecna dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy i ekspert ds. funduszy unijnych) podkreślała, że istotne jest właściwe wykorzystanie pozyskanych środków. Dodała, że dzięki narzędziom, jakie daje nowa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy możliwe jest zwiększenie roli doradztwa zawodowego w szkołach.
- Brak jest odpowiedzialności dyrektorów szkół w kwestii tego, w jaki sposób młodzież wchodzi w dorosłe życie i rynek pracy. Potrzebne jest doradztwo zawodowe na poziomie uczeń-doradca oraz na poziomie rodzic-doradca – powiedziała dyrektor WUP w Radomiu. Mówiła także o stworzeniu nowych warunków pracy dla przedsiębiorców poprzez powstanie w Radomiu Strefy Gospodarczej czy poszerzenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Kandydatki z list PO pochylają się nad problemem kobiet po urlopie macierzyńskim, które chcą powrócić na rynek pracy. - Kobiety często stoją przed wyborem albo dziecko albo etat. Pracodawcy niechętnie zatrudniają matki – mówiła Marta Michalska-Wilk i dodała, że celem kobiet w platformie jest organizacja szkoleń m.in. dla samotnych matek czy stworzenie Klubu dla Mam. - Byłaby to odpowiedź na ich potrzebę kontaktu z innymi kobietami, które borykają się z podobnymi problemami i potrzebują w trudnej sytuacji życiowej porady. Czas na kobiety, czas by wykorzystać ich potencjał! - podsumowała.
Poruszono również problem osób zagrożonych wykluczeniem zawodowym. Według Wioletty Kotkowskiej poziom wykształcenia osób niepełnosprawnych nie daje możliwości rozwoju, a powodem tego są niedostosowane do ich potrzeb placówki edukacyjne.
Jednym z pomysłów jest także wprowadzenie Miejskiej Karty Seniora, dzięki której osoby 60+ uzyskałyby tańszy dostęp do wielu instytucji, placówek kulturalnych czy np. restauracji. Ważnym aspektem jest także edukacja zdrowotna i opieka w Radomiu oraz wprowadzenie stref aktywności dla mieszkańców.
Podczas konferencji nie pominięto kwestii zadłużenia miejskiego szpitala. - Trzeba się przyjrzeć, jak gospodaruje ten szpital, ponieważ jest zadłużony. Dobrym pomysłem byłoby stworzenie grupy zakupowej, która zjednoczyłaby kilka szpitali. W ten sposób zakup na przykład większej liczby sprzętu wygenerowałby oszczędności. Należy też sprawdzić, w których obszarach są największe kolejki i tam skierować pomoc, aby zredukować czas oczekiwania na wizytę lekarską – powiedziała na zakończenie Grażyna Penza, kandydatka do Rady Miejskiej.