Poniedziałek 23 września
Bogusława, Tekli, Liberta
RADOM aktualna pogoda

Kobieca ofensywa radomskiej PO

roch 2014-11-03 15:11:00

Platforma Obywatelka podczas tegorocznych wyborów samorządowych stawia na kobiety. Ponad 40 procent kandydatów z jej list to kobiety. Co proponują radomianki?

Kobiety z list Platformy Obywatelskiej w Radomiu stawiają na rozwój, edukację i opiekę. - Ogromnym problemem Radomia jest bezrobocie, tymczasem, kierunki kształcenia zawodowego w  szkołach nie odpowiadają na zapotrzebowanie rynku pracy. Mimo dużego bezrobocia, pracodawcy mają problem ze znalezieniem odpowiedniego pracownika – powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Anna Maria Białkowska, która startuje do sejmiku województwa mazowieckiego.

Jej zdaniem szansa na rozwój szkół zawodowych  jest w najbliższej perspektywie finansowej UE. - Parki maszynowe w szkołach są ubogie, a samorządów nie stać na ich doposażenie, dlatego tak ważne jest sięgnięcie po fundusze europejskie – wyjaśniła.

Z kolei Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz (kandydatka do Rady Miejskiej, obecna dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy i ekspert ds. funduszy unijnych) podkreślała, że istotne jest właściwe wykorzystanie pozyskanych środków. Dodała, że dzięki narzędziom, jakie daje nowa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy możliwe jest zwiększenie roli doradztwa zawodowego w szkołach.

- Brak jest odpowiedzialności dyrektorów szkół w kwestii tego, w jaki sposób młodzież wchodzi w dorosłe życie i rynek pracy. Potrzebne jest doradztwo zawodowe na poziomie uczeń-doradca oraz na poziomie rodzic-doradca – powiedziała dyrektor WUP w Radomiu. Mówiła także o stworzeniu nowych warunków pracy dla przedsiębiorców poprzez powstanie w Radomiu Strefy Gospodarczej czy poszerzenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Kandydatki z list PO pochylają się nad problemem kobiet po urlopie macierzyńskim, które chcą powrócić na rynek pracy. - Kobiety często stoją przed wyborem albo dziecko albo etat. Pracodawcy niechętnie zatrudniają matki – mówiła Marta Michalska-Wilk i dodała, że celem kobiet w platformie jest organizacja szkoleń m.in. dla samotnych matek czy stworzenie Klubu dla Mam. - Byłaby to odpowiedź na ich potrzebę kontaktu z innymi kobietami, które borykają się z podobnymi problemami i potrzebują w trudnej sytuacji życiowej porady. Czas na kobiety, czas by wykorzystać ich potencjał! - podsumowała.

Poruszono również problem osób zagrożonych wykluczeniem zawodowym. Według Wioletty Kotkowskiej poziom wykształcenia osób niepełnosprawnych nie daje możliwości rozwoju, a powodem tego są niedostosowane do ich potrzeb placówki edukacyjne.

Jednym z pomysłów jest także wprowadzenie Miejskiej Karty Seniora, dzięki której osoby 60+ uzyskałyby tańszy dostęp do wielu instytucji, placówek kulturalnych czy np. restauracji. Ważnym aspektem jest także edukacja zdrowotna i opieka w Radomiu oraz wprowadzenie stref aktywności dla mieszkańców.

Podczas konferencji nie pominięto kwestii zadłużenia miejskiego szpitala. - Trzeba się przyjrzeć, jak gospodaruje ten szpital, ponieważ jest zadłużony. Dobrym pomysłem byłoby stworzenie grupy zakupowej, która zjednoczyłaby kilka szpitali. W ten sposób zakup na przykład większej liczby sprzętu wygenerowałby oszczędności. Należy też sprawdzić, w których obszarach są największe kolejki i tam skierować pomoc, aby zredukować czas oczekiwania na wizytę lekarską – powiedziała na zakończenie Grażyna Penza, kandydatka do Rady Miejskiej.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych