Radomska młodzież ma swój parlament, przedstawiciele organizacji pozarządowych – zespół konsultacyjny, a sportowcy – Radę Sportu. Większy wpływ na sprawy dotyczące całej społeczności, będą miały także osoby posiadające największe życiowe doświadczenie, dzięki wspomnianej właśnie Radomskiej Radzie Seniorów.
Temat powołania Radomskiej Rady Seniorów został podjęty w drugiej połowie 2013 roku przez prezydenta Radomia oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, klubów seniora, a także osób niezrzeszonych, które działają na rzecz osób po 60. roku życia. Powołana rada miałaby być organem inicjatywnym, opiniodawczym i doradczym dla władz miasta.
–Jej działalność miałaby na celu zwiększenie wpływu seniorów na sprawy dotyczące całej społeczności, a zwłaszcza na sprawy mieszkańców, którzy ukończyli 60. rok życia. Myślę, że każdemu z nas potrzeba doświadczenia życiowego seniorów i dzięki temu organowi wszyscy mielibyśmy możliwość efektywnie z niego korzystać – tłumaczy Joanna Pałka-Czerwińska, dyrektor Wydziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Konsultacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Radomiu.
– Inicjatywa utworzenia Rady Seniorów spotkała się z dużym uznaniem wśród mieszkańców Radomia i przedstawicieli radomskich organizacji pozarządowych, których działania adresowane są do seniorów – zauważa prezydent, Andrzej Kosztowniak.
– W związku z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym z dnia 15 listopada 2013 r. przyznającej Radzie Gminy kompetencje powołania gminnej rady seniorów oraz nadania jej statutu, konieczne było zweryfikowanie przygotowanych projektów dokumentów dotyczących utworzenia Rady Seniorów – dodaje.
Ustawa w tym przypadku podkreśla również rolę Rady Gminy, która ma „dążyć do wykorzystania potencjału działających organizacji osób starszych oraz podmiotów działających na rzecz osób starszych, a także zapewnienia sprawnego sposobu wyboru członków gminnej rady seniorów”. – W związku z powyższym oraz wcześniej zainicjowanymi działaniami, deklaruję swój udział w procedurze przeprowadzenia stosownych konsultacji i powołania oraz funkcjonowania Radomskiej Rady Seniorów – tłumaczy szef magistratu.
Głównym celem Rady Seniorów będą działania na rzecz starszych mieszkańców naszego miasta poprzez integrację, reprezentowanie ich interesów i ścisłą współpracę z władzami miasta przy rozstrzyganiu o istotnych oczekiwaniach i potrzebach radomskich seniorów. Rada miałaby przedstawiać także propozycje zadań i działań na rzecz seniorów, wydawać opinie i formułować wnioski służące rozwojowi działalności na rzecz seniorów. Nie bez znaczenia byłoby także działanie na rzecz umacniania międzypokoleniowych więzi społecznych.
– W wielu przypadkach upowszechnienie wiedzy o potrzebach, prawach i możliwościach tych osób na pewno będzie stanowić wzmocnienie ich wpływu na decyzje podejmowane przez władze – podkreśla tymczasem przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu, Dariusz Wójcik. Według projektu zarządzenia w sprawie powołania Rady Seniorów oraz regulaminu jej funkcjonowania, rada miałaby składać się z 10 członków – osób, które ukończyły 60. rok życia, w tym m.in. członków powołanych przez prezydenta spośród kandydatów zgłoszonych w drodze naboru przez organizacje pozarządowe czy członków wskazanych przez przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomiu.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
''Każdemu z nas potrzeba doświadczenia życiowego seniorów''
Radom dołączy do grona największych miast w Polsce, w których funkcjonować będzie Rada Seniorów. Prezydent przekazał kontynuowanie działań związanych z powołaniem wspomnianego organu doradczego Radzie Miejskiej.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu