Poniżej publikujemy wyjaśnienie wiceprezydenta Radomia ds. edukacji w Radomiu, Karola Semika:
„Możliwość tworzenia klasy wstępnej w liceum ogólnokształcącym z oddziałami dwujęzycznymi wprowadzono w roku szkolnym 1992/1993. W 2012 roku Minister Edukacji Narodowej zdecydował, że rok szkolny 2014/2015 będzie ostatnim, w którym mogą funkcjonować klasy wstępne. Tym samym od września 2015 roku została zlikwidowana możliwość tworzenia oddziałów popularnie nazywanych „zerowymi”. Minister pozostawił natomiast możliwość funkcjonowania klas dwujęzycznych w gimnazjach oraz w zespołach szkół składających się z gimnazjum i liceum.
Dla zapewnienia ciągłości nauki w klasie dwujęzycznej, pierwsze oddziały o takim charakterze należało utworzyć w gimnazjach w roku szkolnym 2012/2013. Tego jednak wówczas nie zrobiono. Powstały one dopiero rok później, czyli w roku szkolnym 2013/2014. Dlatego tegoroczni absolwenci gimnazjów nr 8 i 13 uczęszczali do oddziału z językiem hiszpańskim, a nie do klasy dwujęzycznej (różna liczba godzin nauki języka).
Obecne władze miasta zadbały o to, by żaden z uczniów nie został pozbawiony możliwości kontynuowania nauki w klasie z językiem hiszpańskim. Wszyscy mają zapewnioną możliwość ubiegania się o przyjęcie IV LO im. T. Chałubińskiego, do pierwszej klasy z językiem hiszpańskim i angielskim, gdzie poziom nauczania języka będzie dostosowany do umiejętności wyniesionych przez młodzież uczęszczającą do analogicznych klas w gimnazjach.
Jednocześnie zapewniamy, że nauczyciele uczący języka hiszpańskiego w IV LO nie są zagrożeni utratą pracy gdyż mają możliwość ewentualnego uzupełnienia etatu w wymienionych gimnazjach.”
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>