Uczestnicy konkursu architektonicznego mieli w swojej koncepcji uwzględnić m.in. stworzenie placówki kulturalnej, która mogłaby się stać jedną z atrakcji Miasta Kazimierzowskiego, a także sposób zagospodarowania samej płyty Rynku. Ważne było także zaprojektowanie podziemnego parkingu i wyeksponowanie archeologicznych odkryć, m.in. pozostałości dawnego ratusza oraz odnalezionych drewnianych studni.
- Chcemy przywrócić radomianom Miasto Kazimierzowskie. Zależy nam na kompleksowym spojrzeniu na tę część miasta, a naszym podstawowym celem jest uatrakcyjnienie i ożywienie tego miejsca. Konkurs, to dalszy ciąg naszych działań zmierzających m.in. do utworzenia w kamienicy Deskurów Muzeum Historii Miasta w Radomiu – powiedział prezydent Radosław Witkowski.
Na konkurs wpłynęło 9 prac. Sąd Konkursowy zdecydował, że praca firmy WXCA z Warszawy zajmie pierwsze miejsce, natomiast prace Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata i pracowni Bulanda i Mucha Architekci ex aequo trzecie. Wyróżniona została koncepcja JK.
Przewodniczący Sądu Konkursowego arch. Jerzy Szczepanik – Dzikowski przedstawił opinię o pracy XY, uzasadniając tym samym jej wybór: - Praca oferuje rozwiązanie charakteryzujące się wrażliwością przestrzenną i estetyczną. Osnową jest szacunek dla stanu istniejącego, który uwidacznia się w minimalistycznej formie. Nowe elementy zabudowy kamienicy Deskurów spełniają potrzeby praktyczne. W możliwie najmniejszym stopniu podporządkowane są także architektonicznej kreacji, co w opinii Sądu Konkursowego tworzy korzystne tło dla historycznych i zabytkowych walorów. Podobnie pawilon mieszczący w sobie ruiny ratusza jest zaprojektowany jako forma neutralna, korzystnie kontrastująca zarówno z samymi ruinami jak i z historyczną zabudową Rynku.
- Cieszę się, że tak ważna część naszego miasta odzyska dawny blask, a pierwszym krokiem do tego jest ten konkurs. Wysoki poziom prac gwarantuje również odpowiednie rozwiązania architektoniczne, bo warto przypomnieć, że poza główną nagrodą finansową jest również zlecenie na opracowanie pełnej dokumentacji budowlanej. W przyszłorocznym budżecie mamy zaplanowaną kwotę na wykonanie tej dokumentacji – powiedział wiceprezydent Konrad Frysztak.
Z wygranej bardzo ucieszyli się przedstawiciele pracowni WXCA, którzy byli obecni podczas ogłaszania wyników. - Ten projekt wydobywa wartości historycznej części Radomia. Zdecydowaliśmy się na minimalistyczne działania. Polegają one m.in. na zadaszeniu dziedzińca kamienicy Deskurów oraz tworzeniu pawilonu na Rynku ze spektakularnym zejściem do podziemi – powiedział przedstawiciel pracowni WXCA Michał Czerwiński.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>