Projekt ma również pomóc dostosowywać kadrę lotniczą do dynamicznie zmieniających się wyzwań stojących przed tą gałęzią transportu. Najważniejszym założeniem programu jest bowiem zapewnienie wykwalifikowanej kadry na każdym poziomie kompetencji - od agentów obsługi naziemnej przez mechaników lotniczych po menadżerów niższego, średniego i najwyższego szczebla.
- Nie stać nas na to, żeby czekać z założonymi rękami. Rzeczywistość zmienia się na naszych oczach. Dlatego tworzymy program, który ma kompleksowo dostosować naszą branżę do nowych realiów i zbudować solidne zaplecze. Nie da się tego osiągnąć bez dobrych fachowców - mówi prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, Stanisław Wojtera.
Jak mówi Katarzyna Kołodziejska, dyrektorka Szkół ZDZ w Radomiu, będą to uczniowie klasy o specjalizacji technik lotniskowych służb operacyjnych. - Jest to bardzo mocne wsparcie dające możliwość wykształcenia umiejętności i kompetencji w zakresie wykonywania pracy na lotnisku - podkreśla dyrektorka.
Porozumienie dotyczy kierunków Technik lotniskowych służb operacyjnych oraz Technik eksploatacji portów i terminali, które w swojej ofercie edukacyjnej mają Szkoły ZDZ, jako jedyna placówka oświatowa w Radomiu i subregionie radomskim. Pierwsi uczniowie już uczą się na kierunku Technik lotniskowych służb operacyjnych od 1 września 2021 r. Współpraca ma zaprocentować współudziałem Przedsiębiorstwa „Porty Lotnicze” w teoretycznej i praktycznej nauce zawodu, także z wykorzystaniem bazy firmy i przy zaangażowaniu kadry do adaptacji programów nauczania młodzieży. Chodzi o takie przedmioty jak m.in. prawo lotnicze, meteorologia, infrastruktura portów lotniczych, obsługa naziemna statków powietrznych i pasażerów.
- Absolwentów nowego kierunku po zakończeniu nauki i nabyciu wysokich kwalifikacji zawodowych, czeka atrakcyjna praca w wyuczonym zawodzie. Nowopowstające lotnisko w Radomiu będzie potrzebowało specjalistów na wielu stanowiskach - stwierdziła Katarzyna Kołodziejska.
- Pilotażowo uruchomiliśmy już klasę o specjalizacji technik lotniskowych służb operacyjnych. Będziemy potrzebować ludzi do pracy. Dobrze przygotowana kadra wymaga długich i specjalistycznych szkoleń - potwierdza Grzegorz Tuszyński, dyrektor lotniska Warszawa-Radom.
W ramach tych planów PPL - poza szkołami ZDZ - nawiązał współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy. Będzie ona dotyczyć rekrutacji oraz specjalistycznego szkolenia kadr, które w przyszłości zasilą radomski port lotniczy.