Wtorek 24 września
Gerarda, Teodora, Hermana
RADOM aktualna pogoda

''Jesteście bohaterami pokoju''. Obchody rocznicowe na deptaku [ZDJĘCIA]

Daria Kurys 2013-09-06 16:00:00

W piątek odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne z okazji 95 rocznicy powstania 72 Pułku Piechoty im. Dionizego Czachowskiego, 90 rocznicy przekazania temu pułkowi sztandaru przez Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego oraz 68 rocznicy uwolnienia więźniów z ubeckiego więzienia w Radomiu.

Foto: Daria Kurys

Obchody rocznicowe rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych spod Urzędu Miejskiego na ul. Żeromskiego pod Kościół Garnizonowy. 

- Nadeszła chwila, kiedy musimy uszanować tych, którzy wz latach drugiej Rzeczypospolitej tworzyli i szanowali zręby Ojczyzny oraz jej obronności. Jesteście kontynuatorami szkoły rycerskiej księdza Konarskiego i bohaterami pokoju – tymi słowami radomskie obchody rozpoczął Leon Etwert, prezes Zarządu Okręgu Radom Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Po powitaniu sztandarów, wciągnięciu flagi na maszt oraz odegraniu Hymnu Narodowego wręczono awansy i odznaczenia za kultywowanie pamięci narodowej. Medale Pro Patria, przyznawane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, otrzymali dyrektor Kancelarii Prezydenta Radomia Artur Standowicz oraz sekretarz miasta Rafał Czajkowski. Odznaczenie za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej otrzymał wicedyrektor Wydziału Kultury, Marek Sołśnia.

Podczas trwania uroczystości wiceprezydent Ryszard Fałek podkreślił jak ważne jest podtrzymywanie pamięci o tych, którzy zginęli za nasz kraj: - Byli to wielcy i odważni ludzie, którzy we właściwy sposób rozumieli honor, Ojczyznę i słowa. Powinniśmy jako rodzice, obywatele i mieszkańcy miasta Radomia dbać o to, aby idee nie ginęły z podręczników szkolnych – powiedział wiceprezydent Radomia – Uważam, że to jest nasze zadanie – dodał.

Dowódca Sił Powietrznych, gen. broni pil. Lech Majewski podziękował za przybycie i zaangażowanie władz miejskich i wojska w przygotowaniu obchodów: - Chciałbym podziękować miejscowym władzom, wojsku, kombatantom, nauczycielom i uczniom, wszystkim tu obecnym, za dzisiejszą uroczystość podkreślającą najbardziej charakterystyczne zjawisko w historii Polski, od co najmniej stu ostatnich lat.

Uroczystość zakończył Apel Pamięci wygłoszony przez majora Andrzeja Kalisiaka oraz okolicznościowa Msza Święta.

Patronat honorowy nad uroczystościami objęli: Dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski, Biskup Polowy Wojska Polskiego ks. Józef Guzdek, Ordynariusz Diecezji Radomskiej Biskup Henryk Tomasik, Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Minister-Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski oraz Minister-sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >> 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych