Porozumienie osiągnięto podczas spotkania przebywającego dziś w Radomiu szefa Zarządu Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, generała Tomasza Drewniaka z prezes Portu Lotniczego Radom, Dorotą Sidorko.
W odpowiedzi na pytania dotyczące porozumienia od prezes portu otrzymaliśmy taki komunikat: "Chciałabym poinformować, że wszystkie sprawy dotyczące nieporozumień Portu Lotniczego Radom ze stroną wojskową zostały wyjaśnione. Z Panem Generałem zostały omówione wszystkie aspekty współpracy, w tym również te dotyczące naszego szybkiego powrotu na wieżę. Potwierdziliśmy, że wojsko i Port Lotniczy są partnerami. Wszelkie prawa oraz obowiązki są współdzielone na równych zasadach".
Przypomnijmy, jak doszło do nieporozumień, które w mediach było nazwane zamknięciem, czy zablokowaniem portu lotniczego Radom dla samolotów cywilnych. Instrukcja operacyjna dla lotniska zakłada jego współużytkowanie na równych prawach stron cywilnej i wojskowej, ale z przewagą Portu Lotniczego Radom, ponieważ to on jest podmiotem zarządzającym. Jednak w miniony piątek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wprowadziło na Sadkowie wojskową procedurę MATZ, co automatycznie wyłączyło cywilną ATZ.
W procedurze wojskowej loty obsługiwane są przez wojskowych kontrolerów. To z nimi musiały się kontaktować wszystkie samoloty, w tym cywilne, które chciały lądować na Sadkowie. Służby Portu Lotniczego Radom nie miały wtedy nic do powiedzenia.
Rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, ppłk Artur Goławski prostując informacje o zablokowaniu dla samolotów cywilnych lotniska na Sadkowie informował, że "strona wojskowa ze zrozumieniem podchodzi do planów Portu Lotniczego S.A., dotyczących zwiększenia liczby lotów pasażerskich i jeśli stosowne umowy zostaną zawarte, operacje cywilnych przewoźników będą się odbywały bez przeszkód."
Wczoraj poinformowano o drugim przewoźniku pasażerskim Czech Airlines, który tak jak Air Baltic rozpocznie loty z Radomia we wrześniu. Dziś zaś uściślono zasady współpracy stron cywilnej i wojskowej. - Powrót naszego AFIS-u na wieżę to jest autentyczny przełom ? twierdzi rzecznik Portu Lotniczego, Kajetan Orzeł.
Przypomnijmy, AFIS to certyfikowana służba informacyjna dla kapitanów statków powietrznych.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>