Główny kandydat na Ministra Obrony Narodowej na początku wyjaśnił, dlaczego "wybrał" właśnie Radom, jako miejsce swojej pierwszej konferencji w charakterze oficjalnego kandydata na szefa MON.
- Decyzja była prosta, stąd do Senatu startuje mój serdeczny przyjaciel Adam Bielan, wybitny ekspert ds. obronności Wojciech Skurkiewicz oraz wieloletni kolega, lider PiSu w Radomiu, pan Marek Suski. Wybrałem Radom również dlatego, że jest to miejsce bardzo ważne z punktu widzenia polskiego przemysłu zbrojeniowego. To tutaj mieści się siedziba Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz bardzo ważne zakłady zbrojeniowe, które będziemy chcieli rozwijać. Polska stoi przed trudnym wyzwaniem, jakim jest mądre zagospodarowanie przeszło 100 mld zł, które przeznaczymy w najbliższych latach na dozbrojenie Polskiej Armii. Chcę jednoznacznie zadeklarować, że zrobimy wszystko, żeby jak największa część tych pieniędzy była wykorzystywana w polskich firmach zbrojeniowych - powiedział na wstępie Jarosław Gowin.
Przewodniczący klubu parlamentarnego Zjednoczona Prawica dodał, że ostatnie lata nie było dobre dla polskiego przemysłu zbrojeniowego.
- Ani razu nie był realizowany cel, żeby dwa procent PKB było przeznaczone na armię. W mojej ocenie te dwa procent to powinno być minimum, a na obronność powinny być przeznaczane co najmniej 2,5 procenta. Powinna także wzrosnąć liczebność polskiej armii. Przemysł zbrojeniowy powinien stać się kołem zamachowym rozwoju polskiej gospodarki. Kołem zamachowym tworzenia nowych miejsc pracy. To jest bardzo ważne, zwłaszcza w południowej części woj. mazowieckiego, gdzie poziom bezrobocia w niektórych powiatach jest czasami wręcz najwyższy w Polsce. Potencjał industrialny przemysłu zbrojeniowego w Radomiu, na terenie dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego, którego będziemy chcieli zrekonstruować, jak również potencjał naukowy radomskiego środowiska Uniwersyteckiego, będzie przez rząd pani premier Beaty Szydło wykorzystywany w jak największym zakresie - zapewnił założyciel i prezes "Polski Razem".
- Przemysł obronny, to jest to na czym nam szczególnie zależy i to na czym w sposób szczególny będziemy się koncentrować. Radom musi stać się kolebką, musi stać się stolicą polskiej "zbrojeniówki". Polska Grupa Zbrojeniowa musi być realnie usadowiona w Radomiu, nie wirtualnie. W najbliższym czasie musi zostać wybudowana u nas w mieście główna siedziba PGZ, którą będziemy się szczycić na forum krajowym, a także i ponad krajowym. Konieczne jest, aby Polska Grupa Zbrojeniowa mogła sama decydować komu będzie sprzedawać uzbrojenie, które produkuje. Konieczne jest również wsparcie innowacyjne, jak i naukowe - skomentował senator Wojciech Skurkiewicz.
Adam Bielan natomiast podziękował za wsparcie w kampanii wyborczej Jarosławowi Gowinowi oraz za to, że to Radom wybrał jako pierwsze miejsce, gdzie wygłosił swoje krótkie "expose".
- Chcemy, aby to tu była realna stolica polskiego przemysłu zbrojeniowego, ponieważ Radom ma do tego wszelkie predyspozycje - zakończył Jarosław Gowin.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>