Niedziela 22 września
Maurycego, Tomasza, Joachima
RADOM aktualna pogoda

Jak w przyszłości będzie wyglądał Radom? Rozpoczęły się ważne konsultacje

bw, UM Radom 2016-05-12 13:00:00

Rozpoczynają się konsultacje społeczne projektu: „Programu Rewitalizacji Gminy Miasta Radomia na lata 2014-2023” oraz „Prognozy oddziaływania na środowisko Programu Rewitalizacji Gminy Miasta Radomia na lata 2014-2023”. Jak dzięki nim zmieni się Radom?

Foto: UM Radom

Program powstał w oparciu o diagnozę, w ramach której dokonano analizy zróżnicowania wewnątrzmiejskiego – dane ilościowe analizowano dla poszczególnych ulic i osiedli (wykorzystano podział miasta na jednostki Systemu Informacji Miejskiej). Analizie poddano wskaźniki społeczne (m.in. Liczba osób korzystających z zasiłków pomocy społecznej na 1 tys. ludności, udział długotrwale bezrobotnych wśród osób w wieku produkcyjnym; Udział osób do 18 r.ż. korzystających z dożywiania w ogólnej liczbie ludności), gospodarcze (Liczba zarejestrowanych podmiotów gospodarki narodowej na 100 osób, liczba wyrejestrowanych podmiotów gospodarki narodowej na 100 osób) oraz techniczne (Udział osób, którym przyznano celowy zasiłek na zakup opału w ogólnej liczbie ludności.).

W oparciu o wieloetapową diagnozę wyznaczono 12 obszarów kryzysowych, czyli takich, w których wartość poszczególnych wskaźników przekraczała średnią wartość dla miasta. Są to: Młynek Janiszewski, Huta Józefowska., Nowa Wola Gołębiowska, Stara Wola Gołębiowska, Stare Miasto, Śródmieście z Miastem Kazimierzowskim, Glinice, Żakowice, Młodzianów, Długojów Górny, Potkanów, Nowiny Malczewskie. Obszarem charakteryzującym się największą liczbą zjawisk kryzysowych jest Śródmieście, w skład którego zaliczono również Miasto Kazimierzowskie (wyższe wartości 14 z 15 analizowanych wskaźników). Jest to jednocześnie obszar istotny z uwagi na walory historyczne i funkcje, jakie pełni, ważny dla rozwoju społeczno-gospodarczego miasta.

Kolejnym etapem powstawania Programu Rewitalizacji był nabór propozycji przedsięwzięć rewitalizacyjnych (7-31 marca) – w projekcie są propozycje modernizacji obiektów Gminy (m.in. zespołu tzw. kamienic Deskurów, płyty Rynku, ratusza, Rogatki Warszawskiej, budynku po szkole plastycznej dla potrzeb przedszkola), prywatnych nieruchomości (m.in. remonty nieruchomości przy ul. Rynek 8, Rynek 16/Rwańska 1, hotelu Europa przy Placu Konstytucji 3 Maja, w którym ma powstać również muzeum obiektu,, zabytkowej oficyny przy Placu Konstytucji, w której właściciel wspólnie z organizacją pozarządową planuje urządzić mobilne muzeum zabytkowych rowerów), miejskich spółek (remont nieruchomości przy ul. Rynek 12 i Wałowej 22 oraz remont kamienicy przy ul. Rwańskiej 17 wraz z nową zabudową przy ul. Szewskiej 20, budowa i modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnej). Zgłoszono również działania społeczne – powstanie centrum wspierania rodziny, domu spotkań dla mieszkańców, organizację cyklicznych imprez i wydarzeń, działania na rzecz aktywizacji zawodowej mieszkańców.

Dla programu została opracowana prognozy oddziaływania na środowisko. Następnym etapem pracy nad Programem Rewitalizacji są konsultacje społeczne.

- Będą one trwać od 14 maja do 4 czerwca. Już 14 i 21 maja o godz. 11 rozpoczną się spacery konsultacyjne z udziałem przewodnika PTTK, który przybliży historię zabytkowych obiektów zgłoszonych do Programu Rewitalizacji, natomiast właściciele opowiedzą uczestnikom o planach dotyczących modernizacji i zagospodarowania tych nieruchomości. Na 19 maja zaplanowano otwarte spotkanie z mieszkańcami, zaś na 20 maja warsztaty z przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowym - powiedziała Marzena Kędra Podlipniak, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Obydwa spotkania rozpoczną się o godz. 16.30 w Karuzeli Smaku, ul. Grodzka 4. Na majowej sesji Rady Miejskiej zaplanowano dyskusję na temat założeń Programu.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych