Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

Jak protestować, manifestować czy się nie zgadzać? Debatowali na WSH

kk, KWP, WSH, kom. Alicja Śledziona 2013-04-28 15:26:00

PROTESTOWAĆ. MANIFESTOWAĆ. NIE ZGADZAĆ SIĘ. JAK? To tytuł debaty, która odbyła się 27 kwietnia br. Organizatorami spotkania była Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu i Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu.

 

Fot. WSH, KWP

Celem debaty przeprowadzonej z inicjatywy KWP zs. w Radomiu były konsultacje społeczne w zakresie bezpieczeństwa, ukierunkowane na włączenie środowiska studenckiego Radomia oraz organizacji młodzieżowych w wypracowanie propozycji rozwiązań mających na celu wzrost poczucia bezpieczeństwa w środowisku lokalnym, a także poprawa jakości debaty publicznej.

W sobotnie popołudnie aula Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu wypełniła się zaproszonymi do debaty uczestnikami. Co cieszy, do dyskusji dołączyło bardzo duże grono osób młodych.

Wszystkich powitali doc. dr Elżbieta Kielska Rektor Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu i mł.insp. Rafał Batkowski Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji.

Pani Rektor  w swoim wystąpieniu podkreśliła ważną rolę debat w życiu publicznym. Zwróciła uwagę, iż  istotną kwestią jest to, aby do dyskusji zapraszać ludzi o różnych poglądach, by studenci, a także mieszkańcy Radomia mogli wysłuchać różnych argumentów i wyrobić sobie własne zdanie na określony temat.

Prelekcję wprowadzającą do debaty wygłosił  Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji. Podkreślił, że Policja nie wyznacza granic dla chcących wyrażać swoje poglądy  - czyni to ustanowione prawo. Jednak zaznaczył, że funkcjonariusze  dbając o przestrzeganie tego prawa czynią to w pełnym poszanowaniu wolności obywatelskich i praw człowieka. Co do organizacji imprez i zgromadzeń rolą Policji jest przede wszystkim pomóc obywatelom, aby zrealizowali swoje przedsięwzięcia zgodnie z prawem. Komendant krótko omówił najważniejsze przepisy określające zasady organizowania zgromadzeń i imprez masowych. Zaakcentował ogromne znaczenie współdziałania wszystkich stron zaangażowanych w organizację dużych wydarzeń o charakterze publicznym w fazie ich przygotowań, co pozwala na przewidywanie i możliwie jak najlepsze eliminowanie zagrożeń.

Dyskusję podczas debaty prowadził dr Michał Domagała Dziekan Wydziału Studiów Strategicznych i Technicznych WSH. Na czas debaty miejsca na podium w auli WSH zajęli przedstawiciele młodzieżowych organów partii politycznych: Młodzieży Wszechpolskiej, Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości w Radomiu, Forum Młodych Ludowców Polskiego Stronnictwa Ludowego, Federacji Młodych Socjaldemokratów.

W swoich wystąpieniach podkreślali, że protestując chcą robić to pokojowo, lecz nie zawsze się to udaje. Przywołali znane większości społeczeństwa przykłady naruszeń prawa z manifestacji organizowanych w stolicy. Zaznaczono, że problemem były kontrmanifestacje, a dla niektórych uczestników takich zgromadzeń już sama obecność dużej liczby policjantów bywa powodem eskalacji konfliktu. 
 Co istotne zaznaczono, że w Radomiu - na przykładzie jednej z ubiegłorocznych manifestacji, kiedy to kilkuosobowa grupa chciała zakłócić jej przebieg - Policja skutecznie reagowała podejmując zdecydowane działania.

Komendant Rafał Batkowski przywołał w trakcie wymiany zdań w debacie fakt powołania  etatowych zespołów antykonfliktowych, które już na wczesnym etapie problemu mają podejmować dialog z demonstrantami.

Głos zabrał także Pełnomocnik Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka, mł. insp. dr Zenon Romanek. Podkreślił, że Policja zajmuje się monitoringiem przestrzegania praw człowieka podczas wydarzeń społecznych, ale ma w tym licznych partnerów, ponieważ szczegółowy monitoring prowadzi chociażby Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Radomiu Jacek Jóźwicki potwierdził, że działania Policji i sama organizacja manifestacji czy marszów jest na tyle dopracowana, że jak do tej pory w Radomiu nie odnotowano żadnych uszkodzeń mienia. Przyznał jednak, iż obserwacja relacji w mediach z warszawskich manifestacji rok czy dwa lata temu może rodzić spadek bezpieczeństwa obywatelskiego.

W trakcie panelu dyskusyjnego uczestnicy zadawali liczne pytania dotyczące m.in. zachowań służby ochrony w trakcie imprez masowych, które wykraczają swoimi działaniami poza granice prawa, a ich interwencje są zbyt agresywne. Poruszono również obecność zabronionych prawem symboli totalitarnych w trakcie zgromadzeń publicznych.

Głos w panelu zabrał także dowódca II Ośrodka Lotniczego w Radomiu 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego płk pil. dr Adam Ziółkowski, który przybliżył uczestnikom kwestie zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show.

W podsumowaniu debaty do grona prelegentów dołączył Sekretarz Miasta Radomia Rafał Czajkowski. Nawiązał do wymogów prawnych, jakie dotyczą organizacji zgromadzeń i manifestacji. Podkreślił, że to organizator imprezy, a nie Policja, ma obowiązek odpowiednio zabezpieczyć imprezę i zagwarantować bezpieczeństwo jej uczestników.

Na koniec spotkania organizatorzy debaty podsumowali jej przebieg i wyciągnęli wnioski z przeprowadzonej dyskusji. Podkreślono, że znaleziono wiele obszarów do współdziałania różnych środowisk w fazie  poprzedzającej zgromadzenia i imprezy masowe oraz  gotowość do zapobiegania konfliktom w ramach funkcjonowania policyjnych zespołów antykonfliktowych.

Podziękowano licznie przybyłym słuchaczom za aktywny i bardzo merytoryczny udział w spotkaniu.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych